اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » شعور باطن » مرد گناهکار,بخش شعور باطن

مرد گناهکار,بخش شعور باطن

مرد گناهکار,بخش شعور باطن

مرد گناهکار

یکی از شاگردین طلبگی یک روز صبح زنی را که تنها به او مراجعه کرده بود به وی تجاوز می‌کند، ولی عصر همان روز آب‌جوشان سماور هنگام ریختن چای بر روی پاهایش می‌ریزد و تمام پاهایش می‌سوزد، قطعاً این آخوند هنگام ریختن چای ناخودآگاه سمار را روی پاهایش برگردانده بود.

ولی خودش متوجه نشده بود، شاید هم بعد گفته بوده من نمی‌دانم چطور شد که آب جوش سماور روی پاهای من ریخت و بعد استدلال کرده بود که مکافات گناه در همین دنیا است، چون من صبح مرتکب فسق و گناه شدم، لذا خدا آب‌جوش سمار را روی پاهای من ریخت. از نظر روانکاوی اینطور بررسی می‌کنیم.

۱-    محیط مساعد:مرد طلبه خود را با زن تنها در یک اتاق می‌بیند.

۲-    وسوسه «نهاد»: نفس اماره یا همان «نهاد» طالب لذت جنسی می‌شود.

۳-    «خود»: خودآگاهی یا همان «خود» می‌گوید تو که سال‌ها نمازخوان و پاکدامن بوده‌ای، حالا حق‌داری یک مرتبه هم عشق و کیف کنی، ولی «فراخود» می‌گوید «گناه است» اما زورش به «نهاد» و «خود» نمی‌رسد، در نتیجه آخوند دلی از عزا در می‌آورد، ولی پس از تخلیه انرژی عصبی احساس گناه می‌کند.

۴-    «فراخود»: عصر هنگام ریختن چای «فراخود» می‌گوید برای تسکین گناه آب‌جوش سمار را روی پاهایت برگردان. در نتیجه آب‌جوش سمار آخوند را کباب می‌کند.

آیا ما مجبور نیستیم؟

 در ابتدا با مطالعه مبحث «ناخودآگاهی» ممکن است بعضی از خوانندگان محترم تصور کنند و این‌طور به ذهنشان بیاید که با این حساب، همه کارها و اعمال ما غیرارادی و خارج از اراده وعقل ما است، پس ما مجبور هستیم نه مختار، ولی باید در جواب بگویم که «ذخیره» ها و محتویات «ناخودآگاهی» تا زمانی ما را به راه‌های منحرف یا غیرمنحرف خودشان می‌کشانند که ما به ساز کار آنها اگاهی نداریم، ولی به محض این‌که متوجه وجودشان شدیم، متوجه حقه‌ها، نیرنگ‌ها و ساز و کارهایشان شدیم، فوراً و به سهولت نابود می‌شوند زیرا برخی از این محتویات(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) بی‌شباهت به برف‌های آخر زمستان هستند  که با تابش اشعه کوچک آفتاب ذوب و نابود می‌شوند، توجه و دقت ما شبیه اشعه آفتاب است که بر این برف‌های مزاحم می‌تابد و آنها را نابود می‌کند.

مثلاً وقتی مرد بزرگی احساس می‌کند که از تاریکی می‌ترسد و وقتی علتش را کشف می‌کند که در زمان طرفولیت در تاریکی وی را ترسانیده‌اند، خود به خود یک ساز و کار دفاعی متقابلی در برابر «ترس» وی به وجود می‌آید، یعنی به محض این‌که از تاریکی می‌ترسد به یادش می‌افتد که این ترس مربوط به زمان طفولیت بوده است، با چند مرتبه تکرار و یادآوری این ترس از بین می‌رود، همین راز بزرگ علت این است که روانکاوی معالجه می‌کند.

ولی هیپنوتیزم راه معالجه را بسیار کوتاه‌تر می‌کند. آیا شما نسبت به رفتار و اعمال و افکار خود، آگاهی دارید، برای آزمایش خودتان می‌توانید به مطالب زیر که از کتاب مدیریت اقتباس و خلاصه شده است توجه بفرمایید.

مطالبی که در زیر نوشته می‌شود و شما روی آن‌ها فکر می‌کنید یک نوع روانکاوی عملی است که خودتان روی خودتان انجام می‌دهید که نتیجه آن را می‌توان «خودکاوی» نامید . مطالب زیر شامل ۶۰ مورد است که در سه بخش گنجانده شده است.

بخش اول- در باب زخم زدن بر خود: منظور این است که مدیران موسسات و سایر افراد گاهی ناخودآگاه و نادانسته طرز تفکر و روش و رفتاری دارند که نتیجه‌اش، ضرر و زیانی است که برای خود مدیر و رییس یا خود شخص به وجود می‌آید و این عوامل زخم‌زا شامل بیست مورد می‌باشد.

بخش دوم- در باب زخم بر همکاران: این بخش شامل رفتار و اعمالی است که اگر از مدیر یا هر شخص اجتماعی سر بزند همکاران خود را ناراحت خواهد کرد که نتیجه‌اش دشمن‌تراشی در محیط کار است.

بخش سوم- در با زخم زدن بر سازمان خود: که نتیجه طرز تفکر، عادت و رفتارو روش مدیر یا افراد موجب ضرر و زیان سازمان می‌شود.

همه رفتار و کردار و طرز تفکر خاص مدیران و روسا که موجب عدم موفقیت آنها می‌شود به علت عادات فکری و طرز رفتار غلطی است که در اثر برخورد با وقایع و حوادث به شکل بازتاب شرطی درآمده و یا به علل طرز تربیت از زمان کودکی، دبستان و دبیرستان می‌باشد که در ناخودآگاهی متمرکز شده و به شکل بازتاب‌هایی خودبه خود و ناخودآگاه عمل می‌شود.

این سه بخش که خلاصه شده از کتاب «بیماری‌های مدیریت» نوشته چارلزاف و ترجمه دانشمند محترم آقای سیروس پرهام می‌باشد فقط اختصاص به مدیران ندارد بلکه اثر مردم که در اجتماع با مرم سروکار دارند بدانستن این دستورات مفید نیازمندند، زیرا ممکن است هم اکنون شما خود را بدون عیب و نقص بدانید,تصور کنید که فقط یک یا چند ضعف و نقص دارید، ولی با مطالعه ۶۰ نکته روانی و فکری که در سه بخش زیر مطالعه می‌فرمایید متوجه خواهید شد که احتیاج دارید بیشتر در فکر اصلاح خود باشید و به علاوه از حالا به بعد عادت خواهید کرد که بیشتر بر روی اعمال و رفتار خود بیاندیشید، یعنی عادت به «خودکاوی» خواهید کرد، البته اگر در اتاقی تنها و بی‌سر و صدا باشد نتیجه بخش‌تر خواهد بود.

ادامه دارد…(بخش شعور باطن)

دیدگاه های این نوشته

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .