اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » بازتاب شرطی » استفاده از قانون بازتاب شرطی در تربیت حیوانات

استفاده از قانون بازتاب شرطی در تربیت حیوانات

استفاده از قانون بازتاب شرطی در تربیت حیوانات

استفاده از قانون بازتاب شرطی در تربیت حیوانات

در مقدمه گفتیم که اگر بخواهیم به شتر رقص یاد بدهیم، چطور با کمک قانون این کار را میتوانیم انجام دهیم، تربیت کننده حیوانات از قانون پاولف و برخی روش‌های یادگیری دیگر استفاده کرده و حیوانات را برای منظور و مقصودهای مختلفی تربیت می­کنند.

به اسب­ها و سگ­ها چهار عمل اصلی (جمع و تفریق، ضرب و تقسیم) می­آموزند و رقص یاد میدهند، به میمون­ها رانندگی و انجام برخی کارهای روزانه را می­آموزند گاوها را برای گاو بازی تربیت می­کنند و نیز می­شود باز و گنجشک را با هم سازش و آشتی داد. به عنوان نمونه خبر زیر را عیناً از مجله شماره ۲۹۴ دوشنبه ۲۲ خردادماه سال ششم نقل می­کنیم:


عجیب­ ترین نوع دوستی

آیا ممکن است با تربیت، وحشی را اهلی کرد؟

شرطی شدن حیوانات

آیا تا به حال شنیده یا دیده­ اید که آب و آتش با هم سازش کنند؟ مسلماً می­گویید نه، ولی این هفته یک مرد انگلیسی با ظاهر شدن در انظار مردم و به نمایش گذاردن صحنه­ای خلاف این ضرب­المثل را ثابت کرد، زیرا او یک لاشخور و دشمن پرندگان و انسان را در کنار چند قناری گذاشت و لاشخور نه تنها با نوک بزرگ خود با آن­ها کاری نداشت بلکه اجازه داد قناری­ها به روی بال گشوده او سوار شوند و با او بازی کنند. «دون کروان» که مربی تربیت پرندگان است سال­ها کوشید تا توانست این لاشخور را تربیت کند و اکنون آن قدر در کار خود مهارت پیدا کرده است که لاشخور آزادانه در خانه او می­گردد، با پرندگان بازی می­کند، به روی دست «دون» می­نشیند و خوی لاشخوری و وحشی­گری خود را از دست داده است. حالا باور کردید که آب و آتش را می­توان با تربیت با هم سازش داد.

تحت عنوان تربیت حیوانات می­توان کتاب مستقل و جداگانه ­ای نوشت، ولی من در این جا فقط به طور خیلی خلاصه روش آموزش حیوانات را بیان می­کنم و نتیجه ­ای که دارد این است که شما نقش قانون پاولف را بهتر می­توانید درک کنید.

آموزش گاوها برای گاوبازی

در اسپانیا و سایر کشورهایی که می­خواهند گاوی را برای گاوبازی تربیت کنند از قانون پاولف استفاده می­کنند، و در گاو حس انتقامی نسبت به پارچه قرمز به وجود می­آورند به این ترتیب که :

گوساله یعنی بچه گاوی را در اطاقی می­بندند و این حیوان را گرسنه نگه می‌دارند. و سپس غذا می­دهند، گوساله به محض این که شروع به خوردن غذا می­کند متصدی مربوطه با پارچه قرمز رنگ مربع یا مستطیل شکلی که در دست دارد، وارد اطاق شده و در ضمن این که سیخی به بدن حیوان فرو می­کند، غذای گوساله را هم می­برد، مربی مربوطه طوری در پشت پارچه مستطیلی قرمز قرار دارد که گوساله تقریباً پارچه قرمز را می­بیند.

روزها و هفته­ ها و ماه­ها این عمل تکرار می­شود، و وقتی گوساله به پارچه قرمز حمله می­کند پاداش خود را می­گیرد، یعنی شروع به خوردن غذا می­نماید، حمله کردن به پارچه قرمز مساوی با به دست آوردن غذا.

بدین ترتیب گوساله وقتی بزرگ شد، برای گاوبازی در میدان آماده است روز نمایش، گاو گرسنه وارد میدان می­شود و به پارچه قرمز رنگ مرتب حمله می­کند.

در این عمل پارچه مستطیلی قرمز «محرک» و حمله گوساله «پاسخ» قانون پاولف است. نتیجه:

به کمک قانون پاولف می­توان بدون استفاده از عقل و فکر و پند و اندرز از اعصاب گاوها استفاده کرد و آن­ها را برای گاوبازی تربیت نمود.

تربیت گربه

شرطی شدن حیوانات

دکتر( ش.ک) تعریف میکند:دختر کوچک من گربه­ ای داشت، فکر کردم چطور می­توانم به کمک قانون پاولف به این گربه یاد بدهم که فقط از ظرف خودش برای غذا خوردن استفاده کند، پس از چند دقیقه فکر موضوع روشن شد و به این ترتیب عمل کردم. چند بشقاب لعابی خریدم، داخل یکی از آن­ها را با رنگ آبی رنگ کردم و چند روز در(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) همان بشقاب آبی­ رنگ گربه را غذا دادم، و پس از چند روز در بشقاب لعابی دیگر که زرد رنگ بود غذا جلو گربه گذاشتم به محض این که گربه به غذا نزدیک شد، با چوبی نازک ضربه­ای به سر گربه وارد آوردم حیوان عقب رفت، چند لحظه دیگر دوباره نزدیک شد، دوباره ضربه وارد آوردم، پس از سه مرتبه، بشقاب آبی­رنگ خود گربه را که در آن غذا بود، با کمی فاصله از بشقاب قبلی قرار دادم، گربه به طرف بشقاب آبی‌رنگ خود رفت و غذای خود را خورد.

روز دیگر در چند بشقاب زرد رنگ غذا گذشتم به ترتیب گربه به هر یک از ظروف که نزدیک می­شد یک ضربه می­خورد، تا این که به سراغ بشقاب لعابی آبی­رنگ رفت و غذای خود را خورد.

نباید فراموش کرد، که بازتاب شرطی گاهی بایستی تقویت شود، زیرا در غیر این صورت حیوان فراموش­کار خواهد شد.

وقتی در مقابل عمل صحیح خوراکی به حیوان می­دهیم، آن را تقویت مثبت و وقتی ضربه­ای وارد می­آوریم آنرا تقویت منفی می­توان نامید.

در آزمایش بالا ضربه­ ی وارده و غذای بشقاب آبی رنگ «محرک» که اولی تقویت منفی و دومی تقویت مثبت و عقب رفتن گربه و رفتن به طرف بشقاب خودش «پاسخ» قانون پاولف است.

نتیجه:

به کمک قانون پاولف و بدون استفاده از عقل و فکر و پند و اندرز می­توان گربه و سگ را تربیت نمود که فقط در بشقاب خودش غذا بخورد.

گوساله و شیر داغ- برخی از روستاییان با تجربه شخصی از قانون پاولف استفاده می­کنند، زن­های روستایی شیر گاو را در ظرفی می­دوشند ولی گوساله یعنی بچه همان گاو از موقعیت استفاده کرده و سرش را داخل دیک شیر کرده و آن را می­خورد، زنان روستایی برای اینکه گوساله را تنبیه کرده باشند که هیچ گاه سرش را به داخل ظرف شیر نکند، شیر را میجوشانند و در معرض دید گوساله قرار می­دهند.

گوساله به محض دیدن شیر سرش را به داخل ظرف شیر می­کند، ولی به علت داغ بودن شیر لب­ها و دهان و زبان حیوان می­سوزد، با چند مرتبه تکرار گوساله از خوردن شیر خودداری میکند.

در این تجربه شیر داغ «محرک» و عقب رفتن گوساله «پاسخ» پاولف می­باشد.

نتیجه:

به کمک قانون پاولف و بدون استفاده از عقل و فکر و پند و اندرز بلکه از طریق اعصاب می­توان گوساله را طوری ترتیب کرد که غذای انسان­ها را نخورد.

جالب­ترین نوع دوستی:

دوستی سگ و گربه  و موش واقعاً نوبر است!

سگ دشمن گربه و گربه دشمن موش است، هر وقت سگی گربه­ ای را می­بیند دندان­هایش را تیز می­کند، و می­خواهد گربه را بخورد و گربه با دیدن موش به دلش صابون می­زند و هوای بلعیدن او را دارد ولی این سگ، این(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) گربه و این موش که شما آن­ها را در عکس می­بینید دوستان بسیار صمیمی هستند و با یکدیگر بازی می­کنند و به فکر بلعیدن یکدیگر هم نیستند، گربه سوار بر سگ می­شود و موش که نمی­خو اهد جای نرم را از دست بدهد سوار گربه می­شود و آن­ها عجیب­ترین دوستی را به تماشا می­گذارند.

شرطی سازی حیوانات

سگ و تانک- فرماندهان  نظامی با استفاده از قانون پاولف از سگ­های بزرگ برای منفجر کردن تانک­ها استفاده می­کنند.

به این ترتیب که سگ­ها را گرسته نگه می­دارند و سپس در فاصله معینی روی تانک­های خودی گوشت می­گذارند، سگ­ها، بوی گوشت را درک کرده و برای پیدا کردن آن به هر سو می­دوند، تا بالاخره غذای خود را در بالای تانک می­یابند، پس از چندین مرتبه تکرار سگ هر وقت تانکی می­بیند، به طرف آن می­دود، در روز جنگ به پشت یا شکم سگ­های گرسنه مواد منفجره میبندند و آن­ها را در نزدیک‌ تانک‌های دشمن رها می­کنند. سگ­ها به محض پریدن روی تانک دشمن مواد منفجره، منفجر و تانک­ها را نیز از کار می­اندازند، ولی در این حمله خود حیوان نیز قطعات پوست و گوشت و استخوانش به آسمان پرتاب می­شود که عملی غیرانسانی است. اخیراً در جنگ­های ویتنام کمونیست­ها از خرگوش­ها برای انتقال و انفجار مواد منفجره استفاده می­کردند.

روزنامه کیهان در شماره ۸۳۳۷۵ روز چهارشنیه ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۵۰ می‌نویسد: آمریکا سگ­های جنگی را از ویتنام خارج می­کند طی اولین مرحله برنامه خروج سگ­ها ۵۰ سگ جنگی به خانه بازگشتند.

دیروز ۵۰ سگ از ویتنام جنوبی به پایگاه هوایی «لاک لند» در تکزاس به مرکز نگهداری سگهای وزارت دفاع منتقل شدند. گفته شد مقامات وزارت دفاع نگران آنند که مبادا سگ­ها مریض باشند و یا از جهت روانی آماده زندگی در شرایط غیرنظامی نباشند. در حال حاضر ۱۴۰۰ سگ جنگی با نیروهای آمریکایی در ویتنام جنوبی خدمت می­کنند. این سگ­ها به عنوان «ردیاب»، «راهنما»، «نگهبان» و «پیشتاز» با نیروهای آمریکا در ویتنام همکاری داشته ­اند.

نتیجه:

با استفاده از قانون پاولف بدون استفاده از عقل و فکر و پند و اندرز بلکه از طریق اعصاب میتوان سگ­ها را طوری تربیت نمود که به تانک­های دشمن حمله و آن­ها را منفجر نمایند.

نتیجه کلی:

با استفاده از قانون پاولف:

سگ­ها را تربیت می­کنند که با گربه­ ها زندگی مشترکی داشته باشند و گربه­ ها را تربیت میکنند که با موش­ها با هم زندگی کنند.

شیرها و ببرها و پلنگ­ها را تربیت می­کنند، که به انسان­ها اذیت و آزاری نرسانند.

شاید هم شما در سیرک­ها دیده باشید که خانمی که مربی شیرها است به شیرها اشاره می­کند که هر یک روی چهارپایه چوبی خود بنشیند و سپس حلقه‌های دایره شکل بزرگی را که پیرامون آن­ها پارچه پیچیده شده است آتش می­زنند و به شیرهااشاره می­کند که از داخل آن حلقه­ های شعله ­ور بپرند و پس از پرش، مربی آن­ها یعنی خانم آموزگار یک تکه گوشت به عنوان پاداش به آنها می‌دهد.

مردی که شب و روز با یک شیر زندگی می­کرد

شرطی سازی پاولوف

با استفاده از قانون پاولف:

کوسه ماهی­ها و سگ ماهی­ها را تعلیم می­دهند که از داخل حلقه­ ها بپرند.

در دنیایی که می­توان به کمک اعصاب حیوانات درنده  را که غریزه و طبیعت آن­ها جنایت و آدم کشی است برای هر منظوری تربیت کرد، به طریق اولی انسان را که علاوه بر اعصاب دارای قدرت تفکر و تکلم است برای هر منظوری و به هر شکلی می­توان تربیت کرد.

با کشف این قانون در آینده تعداد مجرمین و تبهکاران بسیار کم خواهند شد.

ادامه دارد. . . (بخش بازتاب شرطی)

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .