اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » بازتاب شرطی » استفاده از قانون پاولف در امور مذهبی

استفاده از قانون پاولف در امور مذهبی

استفاده از قانون پاولف در امور مذهبی

استفاده از قانون پاولف در امور مذهبی

کشیشی به نام «جان وسلی» در قرن هیجدهم در انگلستان با موعظه‌های سحرآمیز خود و با استفاده از قانون پاولف، افکار و عقاید مذهبی عده بیشماری را تغییر می‌داد. در جلسات سخنرانی او غالباً چندین زن و مرد از حال رفته، به ضعف و غش دچار می‌شدند. روش موعظه کشیش این بود که در ابتدا از زشتی و بدی و بدکاری مردم سخن می‌گفت و آنان را اطمیان می‌داد که با این همه گناهانی که به گردن دارند مسلماً به عذاب اخروی دچار و در آتش جهنم خواهند سوخت. در این وقع جمع زیادی از مردم را که مسحور کلمات کشیش شده بودند، ترس و وحشت بی‌اندازه فرا می‌گرفت  وبه حالت خستگی و کوفتگی مفرط در می آمدندد و در حقیقت به سومین مرحله از مراحل قانون بازتاب شرطی پاولف می‌رسیدند.

در این هنگام لحن سخن کشیش عوض می‌شد و با سخنان گرم و مطمئن به آنان امید می‌داد که هنوز دیر نشده و می‌توان جبران گذشته را کردو  با پذیرش عقاید مذهبی خاص او به بهشت برین رفت. و بعد اضافه می‌کرد که اگر مستمعین در همان‌حال به عقیده او نگروند و پس از خروج از مجلس با پیش آمدن تصادفی بمیرند، مستقیماً به جهنم رهسپار خواهند شد. بدین ترتیب با(سایت هیپنوتیسم دات ای آر) ترس از جهنم، تشویش و  اضطراب شنودنگان را زیاد کرده و آنها را کاملاً تحت تأثیر قرار می‌داد و چون کشیش راه حل نسبتاً ساده و آسانی برای فرار از همه  این مصایب پیشنهاد می‌کرد، حرف او را پذیرفته و به گروه پیروانش می‌پیوستند.

نتیجه:

از قضیه بالا نتیجه می‌شود که به کمک قانون بازتاب شرطی پاولف می‌توان افکار و عقاید مذهبی برخی اشخاص را تا حدودی تغییر داد.  

تبلیغ مذهبی کشیش دیگر

طبق بررسی‌های «ویلیام سار جانت» در سال ۱۹۴۷ در ایالت کارولینای شمالی در امریکا، عده‌ای از مجالس مذهبی روش‌های بسیار جالبی   به کار برده می‌شود که کاملاً مؤید صحت کشفیات پاولف هستند. حاضرین این مجالس  دور هم جمع می‌شدند و با ریتم‌هایی که مرتباً سریع‌تر می‌شد آواز می‌‌خواندند و دست می‌زدند تا این که بالاخره مارهای زهرآگین نیز به مجلس آورده می‌شد و در میان حاضرین تقسیم می‌گردید.

 به علت خستگی جسمی و  وحشت نهایی از مارهای زهرآگین بیشتر حاضرین به حالت غش و ضعف دچار می‌شدند و در این حالت که خود نوعی هیپنوتیزم  بود تحت تأثیر تبلیغات کشیش قرار گرفته تغییر عقیده می‌دادند. نباید فراموش کرد که خستگی عصبی شخص را برای تلقین پذیری و هیپنوتیزم کاملاً آماده می‌کند. در این خصوص از طریق دیگری هم می‌توان از قانون بازتاب ظرطی استفاده نمود، ولی چون خارج از بحث ما است، لذا به همین دو مورد اکتفا می‌شود.

نتیجه:

با استفاده از قانون پاولف و هیپنوتیزم می‌توان عقاید مذهبی برخی اشخاص را تغییر داد.

ادامه دارد. . . (بخش بازتاب شرطی)

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .