اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » بازتاب شرطی » استفاده از قوانین پاولف در امور اجتماعی,بازتاب شرطی

استفاده از قوانین پاولف در امور اجتماعی,بازتاب شرطی

استفاده از قوانین پاولف در امور اجتماعی,بازتاب شرطی

استفاده از قوانین پاولف در امور اجتماعی

الف- استفاده از امور سیاسی

ب- استفاده در امور مذهبی

الف- استفاده از قوانی پاولف در امور سیاسی و زندگی

از زمان‌های قدیم،دانشمندان و سیاستمداران هر یک به نحوی طبق مطالعات و تجربیات شخصی از قوانین تحریکات انعکاسی استفاده می‌کردند و اگر کسی علاقه‌مند به جمع‌آوری موارد مختلف استفاده از بازتاب‌های شرطی باشد می‌تواند با مطالعه تاریخ، آنها را جمع‌آوری کند، از جمله استفاده معاویه از قانون بازتاب شرطی علیه حضرت علی(ع) می‌باشد که در زیر به طور خلاصه گفته می‌شود.

گربه معاویه- روایت است که معاویه برای این‌که افکار  کودکان را از ابتدای کودکی علیه حضرت علی (ع) تحریک کند، دستور داده بود بچه گربه‌هایی به خانواده‌هایی که دارای بچه کوچک هستند بدهند، و آنها(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) را گربه‌های معاویه صدا بزنند. پس از آن‌که بچه‌های کوچک با بچه گربه‌ها انس و الفتی برقرار می‌کردند، یک روز صبح بیدار می‌شدند و می‌دیدند که گربه‌هایشان نیست و می‌گفتند که گربه‌های شما را «علی» برده و به این ترتیب در کودکان نفرت و خصومتی نسبت به حضرت علی (ع) برانگیخته می‌شد.

نتیجه:

با استفاده از قانون پاولف می‌توان  حس  نفرت و خصومت اشخاص را نسبت به رهبران سیاسی و مذهبی برانگیخت و بالعکس علاقه‌مند نمود.

استفاده سیاسی کمونیست‌ها از قانون پاولف در جنگ کره

 طبق اطلاعاتی که محققان دنیای غرب  به دست می‌دهند در جنگ کره  با استفاده از مطالعات پاولف، اسیران جنگی را بدو ن شکنجه وادار به اعترافاتی علیه دولت و حکومت خود می‌کردند. به این ترتیب که اسیر جنگی را مدت‌ها تنها در  گوشه‌ای می‌انداختند و فشارهای مختلف روحی به او وارد می‌آورند. مثلاً اسیران جنگی را روزهای متوالی بلاتکلیف رها می‌کردند، از جرم  و مجازاتش حرفی نمی‌زدند و به حال  تشویش و اضطرابش وامی‌گذاشتند. به علاوه با کم غذایی و نقصان وسایل آسایش و استراحت، او را از لحاظ بدنی نیز خسته می‌کردند،‌در  عین حال از دوبت و دستگاه حاکمه‌اش  بد گفته، آنها را فاسد می‌خواندند و هر چند وقت یکبار از خیانت و اعتراف یکی از دوستان اسیرش صحبت کرده و اراده و روحیه او رابدین ترتیب  متزلزل می‌ساختند.  به طوری که بالاخره پس از ایجاد مرحله سوم یعنی حالت «بسیار متناقض» پاولف، اسیر جنگی به کلی تغییر روحیه داده زندانبان خود را دوست پنداشته، دولت خود را خائن خوانده و با اعتراف کتبی به گناه و خیانت خود از زندانبان خود تقاضا می‌کرد که با اجرای مجازات شدیدتری نسبت به او از گناهان گذشته و عذاب وجدانش بکاهند. وقتی به اعصاب انسان بیش از حد فشار وارد شود، شخص برای تلقین پذیری آماده می‌شود.

چگونه داریوش به کمک قانون بازتاب شرطی به پادشاهی رسید.

دکتر محمود صناعی در کتاب روانشناسی آموختن می‌نویسد: «… وقتی مقرر شد جانشین کمبوجیه به این ترتیب معین شود که سرداران ارشد ایران روز بعد بر اسب سوار شوند و تا محل معینی بتازند و اسب هر کس  نخست شیهه کشید او را به پادشاهی ایران بردارند، میرآخور داریوش حیله‌ای اندیشید.  اسب داریوش را شب پیش به محل معین برد و در آنجا به او مادیانی نشان داد. اسب چندین بار شیهه کشید. صبح روز بعد اسب داریوش از دیدن آن محل شیهه کشید و سوار خود را به شاهنشاهی ایران رساند.

در این رویداد محل مربوطه «محرک» و شیهه اسب «پاسخ»  شرطی می‌باشد. در سیاست و کشورداری و در انتخابات و رسیدن به مقاصد سیاسی، کسانی که علاوه بر پول، اطلاعات بیشتری درخصوص قانون بازتاب شرطی  و تلقین روانکاوی دارند موفقیت بیشتری کسب خواهند کرد، و اگر هدف رسیدن به حق و حقیقت باشد موفقیت سریع‌تر است.

نتیجه:

با استفاده از قانون پاولف می‌توان افکار و عقاید اشخاص را نسبت به دولت متبوع خود تغییر داد.

دامه دارد. . . (بخش بازتاب شرطی)

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .