اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » فوائد هیپنوتیزم » اعمال حرکتی ارادی در هیپنوتیزم

اعمال حرکتی ارادی در هیپنوتیزم

اعمال حرکتی ارادی در هیپنوتیزم

اعمال حرکتی ارادی در هیپنوتیزم

القاء لرزش: با ذکر مقدمات یاد شده، حالا ما بررسی خود را درباره تأثیرات  هیپنوتیزم، حرکات و اعمال حرکتی ارادی آغاز می‌نماییم. در اینجا مانند بسیاری از موارد و مسایل هیپنوتیزم شایعات و نتیجه‌گیری‌های  حرفی بدون دلیل تجربی خیلی بیشتر و قوی‌تر از آن چیزی است که در عمل در حال هیپنوز مشاهده می‌شود. به عنوان مثال گاهی دیده شده وقتی به طور مستقیم به خواب رفته تلقین می‌کنیم که دستت دچار لرزش شده است، سوژه تلاش برای لرزاندن دستش می‌نماید، ولی اظهار می‌دارد که نمی‌تواند این کار را انجام دهد. گرچه علایم  و نشانه‌ای در خوابرو دبده نمی‌شود که دلالت بر سعی و کوشش برای لرزاندن دستش کرده باشد، علت این خودداری را می‌توان این طور تفسیر کرد که در واقع خوابرو فکر می‌کند که این تلقین و این عمل چه نتیجه‌ای می‌تواند داشته باشد، در سایر موارد پاسخ‌های کم و بیش متفاوتی مشاهده شده است به عنوان مثال به سوژه تلقین شده است که از جای خود نمی‌تواند تکان بخورد، از صندلی نمی‌تواند بلند شود. وقتی سوژه تلاش می‌کند که از جایش بلند شود مانند مثال لرزش دست که قبلاً ذکر شد مشاهده می‌شود که هیچ کوششی برای بلند شدن نمی‌کند. ولی در عوض اظهار می‌دارد که نمی‌خواهد از جایش بلند شود، جایش کاملاً راحت است و باز می‌توان این طور استدلال کرد که سوژه دلیلی نمی‌بیند که چرا نبایستی در جایش  در همان‌جا که هست بنشیند و چنان‌چه بعد از خروج از حال هیپنوز پرسش شود که آیا می‌توانسته و آیا قادر بوده است که از جای خود بلند شود یا نه؟ برخی از سوژه‌ها جواب می‌دهند که من اگر می‌خواستم نمی‌‌توانستم  از جای خود بلند شوم، و برخی جواب می‌دهند(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) که تلاش کرده‌اند ولی نتوانسته‌اند از روی صندلی بلند شوند. البته نتیجه چنین آزمایشات این نیست که پس تلقین در حال هیپنوز بی‌اثر بوده است و یا تلقین اثری ندارد، بلکه نتیجه عمل گاهی بستگی به طرز تلقین دارد و در این قبیل موارد بایستی تلقینات به طور غیرمستقیم به عمل آیند. آزمایشاتی که من (ویت ذن هوفر) انجام داده‌ام اکثراً با تلقینات غیرمستقیم به نتیجه مطلوب رسیده‌ام و چنان‌چه یک سوژه تلقین مستقیم را به خوبی جواب داده است.

تلقین لرزش به طرق مختلفی خود را نشان می‌دهد. بنابراین اگر تلقینی،‌اجرا نشود دلیل برشکست تلقین نیست، بلکه بایستی عوامل مختلفی دیگر در نظر گرفته شود.

«اریکسن» نیز در این خصوص آزمایشاتی انجام داده و در چند مقاله نظرات و نتایج آزمایشات خود را اظهار داشته است. «اریکسن» می‌نویسد: هنگام هیپنوتیزم با انجام تلقینات صحیح به سهولت مشاهده می‌شود که:

اولاً – سوژه نمی‌تواند بازو  و یا دست خود را تکان دهد.

ثانیاً- بازو یا دست خوابرو سفت و محکم می‌شود.

ثالثاً- بازو یا دست سوژه به طور کامل شل و سست می‌شود که قادر به حرکت دادن آن نیست .

حالا به سایر اثرات هیپنوتیزم می‌پردازیم.

زیاد شدن نیروی عضلانی در اثر تلقین در حال هیپنوز

درباره تأثیر هیپنوتیزم در زیاد شدن نیروی عضلانی آزمایشاتی توسط دانشمندان روانشناس انجام شده است. «ولز» پس از یک سری آزمایشاتی به کمک نیروسنج یا سوژه‌های مختلف در حال هیپنوز انجام داده این طور  اظهارنظر می‌نماید که قدرت عضلانی سوژه در حال هیپنوز  با تلقینات مناسب کم و  زیاد می‌شود ولی تلقین کم شدن نیروی عضلانی با سهولت بیشتری انجام(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) گرفته و نیروی عضلانی به سرعت و خیلی زیاد کم می‌شود. در حالی که زیاد شدن قدرت عضلانی به آن نسبت نیست. «هادفیلد» نیز پس از یک سلسله آزمایشات در این خصوص به همان نتایج «ولز» رسیده است. دانشمندان دیگری نظیر «هال» و «یانگ» و «روش» آزمایشات متعددی نموده و نتایج مختلفی به دست آورده‌اند. نیروسنج ازدیاد قدرت دست‌ها را بیش از بازوان نشان داده است.

اثر هیپنوتیزم بعد از بیداری نیز مورد آزمایش قرار گرفته و در روز و تاریخ معینی قدرت عضلانی زیاد شده است  وبرخی  گزارش داده‌اند که قدرت عضلانی ۵۰ درصد زیاد شده است، و درخصوص تلقین حداقل و حداکثر نیروی عضلانی از دو تا چهار برابر مورد اختلاف است. درخصوص ازدیاد قدرت عضلانی بدن همین دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که در حال هیپنوز تمام  عضلات بدن آن چنان سفت و محکم می‌شود که می‌توان سوژه را روی دو صندلی مانند پل قرار داد و دو تا سه نفر در روی شکم سوژه بایستند و این البته بستگی به سن و وزن کسانی دارد که در روی شکم «خوابرو» قرار می‌گیرند. در شکل زیر حالت سفتی عضلات بدن را ملاحظه می‌فرمایید.

هیپنوتیزم نمایشی

ادامه دارد…(بخش فوائد هیپنوتیزم)

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .