اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » تلقین پذیری » تلقین در حال هیپنوتیزم

تلقین در حال هیپنوتیزم

تلقین در حال هیپنوتیزم

تلقین در حال هیپنوتیزم

تلقین پذیری در شخص هیپنوتیزم شده به منتهی درجه می­رسد، مثلاً اگر آتش سیگاری را به دست شخصی بچسبانیم و به او تلقین کنیم که آتش سیگار دست تو را نمی­سوزاند، این تلقین اثر نکرده و دست تلقین­ شونده می­سوزد، ولی اگر همین شخص را نخست هیپنوتیزمتلقین کنیم و در حال خواب مصنوعی آتش سیگار را به پشت دستش بچسبانیم و به او تلقین کنیم که آیا دستت می‌سوزد؟  می­گوید نه خیر دست من نمی­سوزد!

هیپنوتیزم

در این تصویر مشاهده می­کنید که آتش سیگار به پشت دست سوژه چسبانده شده ولی سوژه احساس سوزش نمی­کند گرچه پوست دست می­سوزد،ولی احساس درد نمی­شود.

لیوان آب شور به جای مشروب

«پل ژاکو» روانشناس مشهور فرانسوی می­گوید: اگر به دست سوژه در حال هیپنوتیزم یک لیوان آب نمک داده شود و تلقین شود که این گیلاس مشروب است، سوژه آب نمک بسیار شور را به جای مشروب می­خورد و اگر در همان حال هیپنوتیزم از سوژه سئوال شود که چه نوشیدی؟ خواهد گفت که مشروب نوشیدم!

هیپنوتیزم

حال اگر یک لیوان دیگر آب نمک به جای شراب به سوژه داده شود و تلقین شود که تو با خوردن این یک لیوان مشروب مست خواهی شد، حالات مستی کاملاً در سوژه دیده خواهد شد.

تلقین بالا را نگارنده صدها مرتبه آزمایش کرده­ام، البته اکثر اوقات فقط با آب یعنی آب را به سوژه داده­ام و تلقین نموده­ام که مشروب می­خورد و گاهی فقط لیوان خالی را به دست سوژه داده­ام و گفته­ام که این لیوان شربت یا دوغ است، و سوژه لیوان خالی را سر کشیده و تصور کرده که در لیوان شربت یا دوغ است.

در تصویر بالا مشاهده می­فرمایید که سوژه لیوان خالی را به تصور اینکه در آن دوغ است سر می­کشد. به طوری که گفته شد تلقین پذیری سوژه در حال هیپنوتیزم صد در صد می­شود، یعنی می­توان گفت هر تلقینی را به سوژه بنماییم قبول خواهد کرد تلقینات زیر که مورد قبول اکثراً بلکه تمام دانشمندان هیپنوتیزم جهان است  و در مبحث فن هیپنوتیزم هر یک به طور مفصل تشریح و توضیح داده خواهد شد.

۱-بادام تلخی را می­توان به سوژه داد و تلقین کرد که شکلات شیرینی است.

۲-به سوژه می­توان تلقین کرد که گرسنه و مشغول خوردن چلوکباب است و سوژه در این حالت دست­های خود را مثل حالتی که قاشق و چنگال در دست دارد حرکت داده و دهانش را برای خوردن غذا باز می­کند و مثل اینکه غذا در دهان دارد و مشغول جویدن می­شود.

۳-می­توان به سوژه گفت چشم­هایش را باز کند و تلقین نمود که با چشم‌های باز نمی­بیند.

۴-می­توان به سوژه تلقین کرد که گوشش نمی­شنود.

۵-به سوژه می­توان تلقین نمود که گربه یا خروس شده است و در این هنگام صدای گربه یا خروس را تقلید خواهد کرد.

۶- به سوژه می­توان تلقین کرد که زمستان است و از سرما می­لرزد و یا می­توان تلقین کرد که تابستان است و از گرما عرق کرده است.

تلقینات یاد شده­ی بالا به اضفه بسیاری دیگر تلقینات در فصل هیپنوتیزم به طور کامل و مفصل تشریح و بیان خواهد شد.

آیا به وسیله تلقین می­توان هیپنوتیزم نمود؟

شما تا به حال به خوبی معنی تلقین را دانستید، و به اهمیت تلقین پی بردید، حالا میخواهیم نتیجه بگیریم که آیا تنها به کمک تلقین می­توان اشخاص را هیپنوتیزم کرد؟ تلقین در هیپنوتیزم نیز موافقین و مخالفینی دارد از جمله موافقین تلقین «الیتسون» و «جیمز برید» و «شارکو» و «برنهایم» هستند که معتقدند، به کمک تلقین می­توان هیپنوتیزم نمود.

اما مخالفین تلقین می­گویند با آن که تلقین وسیله ارزنده و بسیار مؤثری است، ولی در برخی موارد اهمیت درجه دوم است، از جمله اثر تلقین در هیپنوتیزم در درجه دوم اهمیت قرار دارد، آنچه در هیپنوتیزم نقش اصلی و اساسی را بازی می­کند تمرکز فکر است، اگر سوژه فکرش متمرکز شود و این تمرکز فکر ادامه یابد، حالت خاصی به سوژه دست می­دهد، که آن را جذبه یا خلسه یا هیپنوتیزم گویند. و هیپنوتیزم خواب نیست هیپنوتیزم حالتی شبیه خلاء فکری است که در آن حالت، سوژه آماده تلقین پذیری می­شود که می­توان تلقین نمود که تو خواب هستی، یا می­توان به سوژه تلقین کرد که تو گریه می­کنی، می­خندی، احساس درد میکنی و نظایر آن.

پس تلقین در هیپنوتیزم بعد از ایجاد تمرکز وارد صحنه عمل می­شود.

ثانیاً- فرض می­کنیم که به وسیله تلقین بتوان شخصی را خواب کرد. مثل لالائی که مادر به وسیله آن بچه را خواب می­کند. در این صورت ما  به وسیله تلقین توانسته­ایم شخصی را فقط خواب کنیم نه هیپنوتیزم و هیپنوتیزم غیر از خواب است، زیرا اگر به شخص خواب شده سوزنی بزنیم از خواب می­پرد، و اگر سر و صدا کنیم از خواب بیدار می­شود در حالی که در حال هیپنوتیزم عمیق اگر دست یا پای سوژه را اره کنیم و بسوزانیم از حال هیپنوز نخواهد آمد.

ثالثاً- تا مادامی که سوژه فکرش متمرکز نشده به عبارت دیگر حواسش جمع نشده تلقین در او کارگر نیست، زیرا حواسش جای دیگر است و تلقینات کوچکترین اثری نخواهد کرد.

رابعاً- اگر هیپنوتیزم را تنها تلقین بدانیم و به سایر عوامل که عبارت از تمرکز فکر و فن ایجاد تمرکز فکر، ایجاد رلکس یا شل بودن عضلت سوژه توجه نکنیم موفق به هیپنوتیزم کردن نخواهیم شد.

برای ایجاد تمرکز فکر قبلاً باید راز رلکس کردن سوژه بدانیم وقتی توانستیم به سوژه یاد بدهیم که خود را رلکس کند یعنی عضلات خود را شل کند، آنگاه تمرکز فکر ایجاد خواهد شد، پس از تمرکز فکر، تلقین وارد صحنه عمل می‌شود.

پس تمرکز فکر تلقین­ پذیری را زیاد می­کند. به همین دلیل است که در بیداری نمی­توان به سوژه تلقین کرد که احساس تشنگی بکند، یا سوزش آتش سیگار را تحمل نماید. یا هنگام عمل جراحی در حال خودآگاهی نمی­توان به سوژه تلقین کرد احساس درد نکند، پس هیپنوتیزم حالتی است که در آن حالت فکر سوژه متمرکز و تلقین­پذیری زیاد می­شود.

با این حساب تلقین در هیپنوتیزم در مرحله­ی سوم اهمیت است، زیرا برای هیپنوتیزم کردن، اول باید سوژه را رلکس کنیم، دوم وقتی سوژه را رلکس شد، آماده می­شود که فکرش متمرکز شود. سوم پس از ایجاد تمرکز تلقینات مختلفی مطابق نیاز سوژه به عمل می­آید.

خامساً- اگر هیپنوتیزم فقط تلقین تنها بود، هرکس به سهولت می­توانست اشخاص را هیپنوتیزم نماید، در حالی که اگر شما یک نفر را روی صندلی بنشانید و به او بگویید که تو خواب هستی و یا تو هم اکنون به خواب خواهی رفت، امکان هیپنوتیزم شدن ندارد، مگر اینکه اولاً رلکس، ثانیاً فکرش متمرکز باشد. به علاوه فوت و فن­های بسیار دیگری دارد که بایستی همه را فراگرفت.

عقیده «برامول» درباره تلقین: «برامول» بزرگترین روان­پزشک و هیپنوتیست معاصر معتقد است که تلقین نمی­تواند به خودی خود برای بیان پدیده­های مربوط به حالت هیپنوتیزم کافی باشد. این دانشمند اظهار می­دارد که علاوه بر تلقین عوامل دیگری قبل از آن مؤثرند، یکی از عوامل عبارتست از: رضایت و تمایل اولیه شخص هیپنوتیزم ­شونده زیرا قبل از هر اقدامی رضایت هیپنوتیزم­شونده شرط است، رضایت سوژه اولین شرط اساسی شروع به هیپنوتیزم است، زیرا تا سوژه راضی و آماده نباشد، هیپنوتیزم امکان ندارد.

«دکتر مایرز»، بزرگترین هیپنوتیزور معاصر نیز معتقد است که تلقین در هیپنوتیزم کافی نیست، و تلقین نمی­تواند هیپنوتیزم را تعریف کند.

عقیده من این است که هیچ گاه برای هیپنوتیزم کردن، یک عامل به تنهایی مؤثر نیست، بلکه چندین عامل جمع می­شوند و موجب هیپنوتیزم می­شوند، که تلقین خود یکی از آن عوامل است. سایر عوامل را در بخش و مباحث بعد توضیح داده و در پایان نتیجه قطعی برای شما روشن خواهد شد.

به علاوه به تجربه برای من ثابت شده که اگر سوژه تلقین­پذیر نباشد نمی­توان او را هیپنوتیزم کرد، نخست باید چندین(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) روز سوژه تمرین تمرکز فکر بنماید، یعنی به یک  نقطه­ ی سیاه نگاه کند تا بعداً هیپنوتیزم شود، و حال اگر عقیده­ ی «برامول» را هم اضافه کنیم نقش هیپنوتیزم در درجه چهارم اهمیت قرار می­گیرد.

۱-رضایت سوژه

۲- رلکس کردن سوژه

۳- ایجاد تمرکز فکر در سوژه

۴- شروع به تلقین.

تا این جا عقاید طرفداران نقشی تلقین را در هیپنوتیزم بیان کردیم، ولی عده­ ای دیگر هستند، که «انعکاس شرطی» را علت هیپنوتیزم می­دانند، و می­گویند همانطور که به محض شنیدن کلمه گوجه ترش دهان­مان آب می­افتد، و همانطور که با شنیدن بوی غذای خوش­مزه بزاق معده و دهانمان ترشح می­شود، همانگونه نیز شخص با شنیدن کلمه «خواب» کم کم به خواب می­رود، و ما در بخش بعدی به تعریف و تشریح و نقش «بازتاب شرطی» در هیپنوتیزم می­پردازیم.

مبحث بازتاب شرطی می­تواند منبع الهام­بخش جدیدی برای نویسندگان و تهیه­ کنندگان فیلم­های فارسی باشد.

خلاصه مبحث تلقین پذیری تا این بخش

۱-­شاگردان مکتب، ملای ده را به وسیله تلقین مریض کردند.

۲-این شخص با آب ساده بیماری عصبی دوست خود را معالجه کرد و دانشمند فرانسوی با آب دعا سفتی عضلات مرد عرب را مداوا نمود و پزشکی دیگر به جای مرفین آب مقطر تزریق می­کرد و شخص تشنه­ای نفت را عوضی به جای آب نوشید و عطش رفع شد.

۳-    به کمک هیپنوتیزم می­توان داروهای تلخ را به جای شربت و لیوان آب شور را به جای مشروب به خواب­رو خوراند.

۴- رهبران و فرماندهان جهان با زیرکی می­توانستند از تلقین به بهترین شکلی استفاده کنند.

۵-اشخاص استعداد مختلفی برای تلقین­پذیری دارند، عشق و محبت میزان تلقین‌پذیری را زیاد می­کند.

۶-فال و پیشگوئی با تلقین رابطه بسیار نزدیک دارد.

۷-با جمع بودن شرایطی، با ایجاد تمرکز فکر می­توان تلقیم­پذیری را زیاد کرد، و در حال هیپنوز تلقین­پذیری به درجه اعلا می­رسد.

(پایان بخش تلقین پذیری)

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .