اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » تلقین پذیری » تلقین پذیری

تلقین پذیری

تلقین پذیری

تلقین پذیری

آزمایش اول-  وسایل آزمایش: یک کاسه آب، یک کاسه خالی شبیه کاسه اول، یک ظرف  شیر، تخته سیاه و گچ و یک اتاق نیمه تاریک.

پنجاه نفر زن و مرد را در سر کلاس حاضر می‌کنیم به آنها می‌گوییم که ما می‌خواهیم از قوه چشم و تشخیص دید دقیق شما یک آزمایش  کنیم. شما یک کاغذ و یک مداد در دست داشته باشید، من شیر را داخل این  کاسه می‌ریزم، شما با دقت یک یک به داخل کاسه شیر نگاه کنید، ببینید این شیر را به چه رنگ می‌بینید. این رنگ ‌هایی را که شما ممکن ا ست  ببینید من روی تخته سیاه می‌نویسم.

سفید مایل به سبزی- سفید  مثل برف- سفید- سفید مایل به آبی- سفید مایل به تیرگی و سیاهی- سفید شبیه آب-  سفید مایل به خاکستری- سفید مایل به سرخی.

سپس شیر را از شیردان در مقابل چشم آزمایش‌شوندگان به نحوی که همه ببینند، به داخل کاسه‌ای  که روی میز است می‌ریزیم، نکته مهم  این است که باید همه شیری را که از شیردان به داخل کاسه می‌ریزد ببینن و  مطمئن باشند که شیر داخل کاسه ریخته شده است، در ضمن بهتر است اتاق حتماً نیمه تاریک باشد.

آزمایش کننده، ظرف کاسه شیر را با کاسه آب عوض می‌کند و سپس به یک یک آزمایش‌شوندگان کاسه آب را در اتاق نیمه تاریک نشان می‌دهد و می‌گوید حالا  شما چشم خود را باز کنید، و به این کاسه ی شیر نگاه کنید و هر رنگی را که می‌بینید روی کاغذ یادداشت  کنید، به هر پنجاه نفر این کاسه آب را نشان می‌دهیم.

نتیجه آزمایش  این خواهد شد که ممکن است  فقط ۱۰ تا ۱۵ نفر این کاسه آب را شیر ببینند و  بنویسند که شیر سفید مایل به تیرگی- بقیه ممکن است متوجه شوند که فقط در داخل کاسه آب است.

نتیجه می‌گیریم که از هر ۵۰ نفر ۱۵ نفر و ا ز هر ۱۰۰ نفر ۳۰ نفر تلقین‌پذیر هستند، پس استعداد تلقین پذیری در همه اشخاص یکنواخت نیست.

آزمایش دوم-  اتومبیلی  در خیابان شلوغ ترمز می‌کند ، ترمزی بسیار سخت و  پرصدا، یکی در پیاده‌رو غش می‌کند، دیگری فقط می‌ترسد و از جای خود می‌پرد، ان یکی فقط صدای  نازکی حاکی از ترس  از گلو خارج می‌کند و یکی دیگر خیلی  خونسرد، بر می‌گردد و نگاه می‌کند.

  از این  حادثه متوجه می‌شویم که حساسیت اشخاص به یک اندازه نیست و هر کس تا حدودی و تا درجه‌ای تلقین‌پذیر و حساس است.

آزمایش سوم- در نمایش فیلم درام غم انگیز و متأثر کننده‌ای دیده شده است بعضی‌ها گریه می‌کنند، بعضی‌ها خیلی شدیدتر گریه می‌کنند، بعضی‌ها ممکن است در اثر ناراحتی، حتی غش کنند، ولی عده دیگر خیلی خونسرد و بی‌اعتنا به موضوع فیلم تماشا می‌کنند.

باز هم نتیجه می‌گیریم که اعصاب اشخاص یکنواخت و به یک قوت ساخته نشده است، برخی حساس و حساس‌تر هستند و درجه تأثیرپذیری ‌آنها از یک تا بی‌نهایت است، یک نفر ممکن است هیچ متأثر نشود، یعنی(سایت هیپنوتیزم دات آی آر)  درجه تأثیرپذیرش صفر باشد، نفر دوم یک درجه ناراحت شود، نفر سوم دو درجه متأثر شود. نفر چهارم سه درجه غمگین شود، نفر پنجم چهار درجه … و نفر صدم ممکن است ۹۰ درجه متأثر شود و شدیداً گریه کند و دچار بحران روحی شود.

البته درجه تأثیرپذیری علاوه بر استعداد خاص اولیه، بستگی به تاریخچه زندگی افراد نیز دارد، سختی‌هایی که کشیده، تأثراتی که داشته،  خاطراتی که شبیه موضوع فیلم بوده است، لذا علاوه بر استعداد عصبی رویدادهای زندگی نیز در  ایجاد هیجان و بحران نیز موثر است.

ادامه دارد. . . (بخش تلقین پذیری)

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .