اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » دگر هیپنوتیزم » حالات مختلف هیپنوتیزم

حالات مختلف هیپنوتیزم

حالات مختلف هیپنوتیزم

حالات مختلف هیپنوتیزم

در سال ۱۸۶۲ دکتر “شارگو” در سرویس بیماری‌های صرعی و  هیستریکی  و جنون بیمارستان ساپتریه، پس ازمطالعه و تجربیاتی روی بیماران نتیجه گرفت که به وسیله هیپنوتیزم می‌توان این نوع بیماران را بخصوص اشخاص هیستریکی را معالجه نمود. در این مکتب که اساس آن را شارگو بنا نهاده، سه حالت مختلف لتارژی، کاتالپسی و سمنامبول مشخص گردیده است ولی پرفسور “برنهایم” بانی مکتب نانسی، نه حالت مختلف را  تشخیص و به شرح زیر توصیف می‌نماید.

۱-  خواب خیلی سبک: در این حالت اگر به معمول تلقین شود که نمی‌تواند پلک چشم‌هایش را باز  نماید با مختصر تلاشی موفق به باز کردن آنها خواهد شد،به عبارت دیگر در این حالت معمول کاملاً در خواب نبوده آثاری از کاتالپسی و سمنامبول، آنستزی و آلوسیناسیون مشاهده نمی‌گردد.

۲-  خواب سبک: در این حالت با تلقین این‌که چشم‌های شما بسته شده و قادر  به باز کردن پلک‌ها نیستید، معمول نخواهد توانست آنها را باز کند، این حالت با حالت اولی چندان فرق ندارد فقط در این خواب معمول  مسلول‌الاراده است.

۳-  خواب سنگین: در این حالت معمول یک درجه به حالت کاتالپسی  نزدیک‌تر شده کاملاً در خواب است هر حالت سختی را قبول و انجام می‌دهد.

۴-  خواب سنگین‌تر: حالت کاتالپسی در این حالت بیشتر نمایان است. اگر دست معمول را چند بار به دور خود بچرخانند، بودن اراده به چرخش ادامه داده و قادر به نگاه داشتن آن نخواهد بود.

۵-  خواب خیلی سنگین: این حالت همان خواب کاتالپسی است که بعداً شرح آن خواهد آمد.

۶-  سمنامبول خیلی سبک: در این درجه از خواب، در معمول حالت تلقین‌پذیری زیاد بوده اراده وی همانا اراده عامل می‌باشد. حالت آلوسیناسیون سایت هیپنوتیسم دات آی آر در این خواب نمایان است، هر کاری را که در عالم خواب انجام دهد پس از بیداری به خاطر می‌آورد، کاملاً تلقینات عامل را بی‌کم و کاست قبول و انجام می‌دهد.

۷-  سمنامبول سبک: این حالت سنگین‌تر از حالت قبلی است. معمول هر کاری که انجام می دهد پس از بیداری به خاطرش  باقی نمی‌ماند همه را فراموش می کند. در این درجه حالت آنستزی یعنی بی‌حسی مشاهده  شده و معمول حرکات غیر اختیاری از خود نشان می‌دهد.

۸-  سمنامبول سنگین حالت آلوسیناسیون یعنی خرافه دیده می‌شود تا معمول در خواب  است، این آثار در وی کاملاً نمایان می‌باشد.

۹-  سمنامبول خیلی سنگین: این حالت  آخرین مرحله‌ای است که مکتب نانسی قبول دارد. در ان می‌توان تلقیناتی برای آتیه انجام داد تا در موعد معین معمول آن را به کار بندد، این درجه از خواب برای معالجه امراض  و تداوی روحی و ترک عادات بد، بهترین حالت محسوب است.

هر کار سختی را در سمنامبول خیلی سنگین می‌توان با معمول انجام داد. هر نوع خیال و وهم را در برابر چشمان وی  مجسم نموده ولی باید قبول کرد که این تقسیمات کاملاً نظری  بوده می‌توان خواب‌های سنگین و سبک و حالات مختلف بر آن افزود در صورتی که حالات سه‌گانه کانالپسی، لتارژی و سمنامبول تقسیمات مکتب سالپتریه کاملاً از همدیگر مشخص بوده و قابل تطبیق و مطالعه می‌باشد.

ادامه دارد…(بخش دگر هیپنوتیزم)

مطالب مرتبط

دیدگاه های این نوشته

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .