اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » فوائد هیپنوتیزم » درمان با هیپنوتیزم

درمان با هیپنوتیزم

درمان با هیپنوتیزم

ترس از تنگ نفس باعث تنگ نفس شده بود.

بیمار مرد جوانی بود که اظهار می‌داشت سال‌ها است که شبها هنگام خوابیدن دچار تنگ نفس می‌شود. پس از هیپنوتیزم علت بیماری کشف شد، چند سال قبل شبی پس از خوردن غذای سنگین و دیر هضم نیمه شب در اثر دیدن خواب وحشتناکی از خواب می‌پرد و احساس می‌کند که دچار تنگ نفس شده است. ترس از این‌که دچار تنگ نفس شده است وی را مبتلا به بیماری «آسم» می‌نماید که پس از چند جلسه هیپنوتیزم معالجه می‌گردد.

مرد خجولی  که می‌ترسید نادان جلوه کند.

بیمار کارمند اداره‌ای بود که اظهار می‌داشت در روزهای اول که در اداره مشغول کار شده بود یکی دو مرتبه در مقابل رییس خود دچار اشتباهاتی شده بود از آن به بعد همیشه می‌ترسید که مبادا کاری کند که در نظر اطرافیان و سایر کارمندان اداره مرد  نادان و احمقی  معرفی شود، این ترس تعادل اعصاب خودکار وی را برهم زده بود و با جزیی‌ترین عامل تحریک کننده دچار  خجلت و سرمندگی  می‌شد. چند جلسه هیپنوتیزم کافی بود که بیمار بتواند احساسات خود را به سهولت کنترل کند و عادت کمرویی را نیز ترک کند.

 

مرد جوانی که شبها رختخواب خود را تر و کثیف می‌کرد.

معالجه شب شاشی به وسیله هیپنوتیزم

بیمار شب‌شاش، مرد جوانی بود که می‌گفت من از زمان طفولیت تاکنون شبها رختخواب خود را تر و کثیف می‌کنم، و از این عمل  غیرارادی خود بی‌اندازه شرمگین و ناراحت بود و از رفتن به رختخواب فوق‌العاده ناراحت بود. ضمن چند جلسه هیپنوتیزم برای وی تعریف و تلقین شد که عامل «ترس» به طور جداگانه موجب بدتر شدن و ضعف روانی «شب‌شاشی» شده است، به علاوه پس از کشف علت بیماری «شب‌شاشی» به وی تلقین شد که دیگر شبها رختخواب خود را تر نخواهد کرد. چندی بعد بیمار گزارش داد که از رفتن به رختخواب لذت می‌برد و صبح‌ها رختخوابش کاملاً خشک است.

چطور خونریزی «قاعدگی» خانم (ب) به وسیله هیپنوتیزم معالجه شد؟

 بیمار زن جوان ازدواج کرده‌ای بود، اظهار می‌کرد که سال‌ها است که از خونریزی زیاد بین فاصله دو قاعدگی رنج می‌برد. ترس و پریشانی دائمی که همیشه همراه این خانم بود، جریان معالجات عادی را غیر ممکن ساخته بود، در نتیجه داروها و تزریقات هیچ یک مثمر ثمر واقع نمی‌شدند. در ضمن یک عمل جراحی «رحم» این خانم خارج شده بود، ولی پس از معاینات به وی تذکر داده شد که «رحم» وی از نظر عضوی هیچ‌گونه ناراحتی ندارد و کاملاً سالم است،(سایت هیپنوتیزم دات آی آر) پس از چند جلسه معالجه از طریق هیپنوتیزم ترس و اضطراب خانم (ب) از بین رفت و فواصل قاعدگی منظم شد، چندی بعد در اثر یک  حادثه دوباره بی‌نظمی و خونروی بی‌موقع شروع شد. ولی با چند جلسه هیپنوتیزم بیمار کاملاً معالجه شد. ملاحظه می‌شود که تلقین می‌تواند در وضع و چگونگی «دوران قاعدگی» موثر باشد. بنابراین چه دلیلی دارد که از تلقین برای بهبود وضع قاعدگی از طریق علمی استفاده نشود؟ حتی درخصوص عادات زیان‌آور نظیر اعتیاد به الکل و سیگار کشیدن زیاد، هیپنوتیزم می‌تواند کمک موثری بنماید. زیان پنهانی این قبیل اعتیادات این است که بیمار معتاد با تکرار اعتیاد خود ورود «فشار عصبی» را بر روی وضع روانی خود آسان‌تر می‌کند و راحتی  موقتی خود را در اثرات نامطلوب و کشنده سلسله اعصاب خودکار جستجو می‌نماید. به عنوان مثال نمونه‌هایی از ناخوشی‌های زیر را ملاحظه فرمایید.

هیپنوتیزم با الکلیسم چه کرد؟

بیمار الکلی مرد زن داری بود که اظهار می‌کرد علت اعتیادش به الکل زیاد این بوده که می‌خواسته است به کمک الکل خود را برای انجام کار اضافی آماده کند. به عبارت دیگر می‌خواسته با نوشیدن مشروب اضافه کار بیشتری نماید. ترس از الکل وضع او را بدتر کرده بود. وقتی تحت هیپنوتیزم به بیمار تعلیم داده شد که چطور خود را شل و استراحت کند و تلقین  شد که اعتماد به نفس داشته باشد ، پس از چندی گزارش داد که اعتیادش را ترک کرده است.

سیگار کشیدن زیاد و ترک آن به وسیله هیپنوتیزم

بیمار مرد پا به سن گذاشته‌ای بود که از ناخوشی برونشیت رنج می‌برد، به او نصیحت شده بود که از کشیدن این همه سیگار زیاد دست بردارد. او قادر نبود این کار را بکند و می‌ترسید که بیماریش در اثر کشیدن (به نظر باید نکشیدن باشد) سیگار شدت پیدا کند. چند جلسه هیپنوتیزم به بیمار کمک کرد که ترسش از بین برود، به خوبی بتواند خود را رلکس  و استراحت نماید و سیگار خود را ترک کند.

وقتی عملاً می‌بینیم که این قبیل بیماری‌ها به کمک هیپنوتیزم معالجه می‌شوند و به علاوه عوامل موذی و موثر همراه این بیماری‌ها به وسیله هیپنوتیزم از بین می‌رند، ناچاریم که جای وسیعی را برای این روش ارزنده معالجه به نام «هیپنوتیزم» در طب باز کنیم.  

اگر تعصب به کنار گذاشته شود، قدرت شگرف هیپنوتیزم در معالجه ناخوشی‌ها آشکار می‌گردد و ما در نتیجه در انتظار ایجاد یک تغییر و تحول واقعی در طب به وسیله هیپنوتیزم باقی می‌مانیم. سپس شکی نیست که بیماران مبتلا به بی‌خوابی طولی نخواهد کشید که از قرص خواب‌ و شربت خواب‌آور دست برداشته و برای یک معالجه مناسب و صحیح به سراغ هیپنوتیزم خواهند رفت.

آن کسانی که در تأثیر «حرف و تلقین» برای بهبود ناخوشی‌ها شک می‌کنند و اظهار می‌دارند که هیچ‌گاه «کلام نمی‌تواند جای دارو را بگیرد» بهتر است به مقاله‌ای تحت عنوان «عمل دارو و تلقین» در مجله هیپنوتیزم طبی بریتانیا شماره هفتم اکتبر ۱۹۵۰ مراجعه نمایند.

در این مقاله بیان شده است که عمل دارو از نظر بالینی می‌تواند به طور عمیق به وسیله تعدادی از عوامل که از درون و تخیل بیمار ایجاد می‌‌شود تغییر  شکل پیدا کند و به علاوه اعضاء بدن اشخاص نه تنها در مقابل تحریکات فیزیکی و شیمیایی عکس‌العمل نشان نمی‌دهند، بلکه هم‌چنین در برابر «کلمات» و «رویداد»های بخصوصی که برای فرد مهم بوده‌اند تحریک شده و واکنش نشان می‌دهند.

در این مقاله به طور علمی بحث شده که حرف و تلقین همان اثر و خاصیت دارو را ایجاد می‌نماید، این حقیقت اخیراً به توسط دکتر «هانس سلی» اهل  مونتربل کانادا کشف شده است.

ادامه دارد…(بخش فوائد هیپنوتیزم)

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .