اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » بازتاب شرطی » رابطه قانون بازتاب شرطی با هیپنوتیزم

رابطه قانون بازتاب شرطی با هیپنوتیزم

رابطه قانون بازتاب شرطی با هیپنوتیزم

رابطه  قانون بازتاب شرطی  با هیپنوتیزم

تا اینجا شما تعریف و موارد استعمال قانون بازتاب شرطی را خوب فهمیده‌اید، اگر احساس می‌کنید که ذهن شما نسبت به مباحث قانون پاولف کمی مبهم و تیره است و خوب مطالب در نظر شما مجسم نیست بهتر است یک مرتبه دیگر این مبحث را مطالعه فرمایید حتی  به عقیده من بهتر است آن را حفظ کنید، زیرا این مبحث  ارزش حفظ کردن را دارد.

به هر حال  اگر قانون بازتاب شرطی را خوب فهمیده‌اید، اجازه بفرمایید رابطه آن را با هیپنوتیزم  مورد بحث  قرار دهیم.

پاولف درباره خواب طبیعی  و مصنوعی که همان هیپنوتیزم باشد مطالعات و آزمایشات مفصلی دارد و هیپنوتیزم را یک نوع  بازتاب شرطی  می‌داند. بدین  ترتیب که معتقد است انسان‌ها در تمام طول عمر هر وقت خوابشان گرفته خوابیده‌اند. مثل  دیگر موجودات زنده که هر وقت گرسنه شده غذا خورده‌اند. بنابراین هر وقت بخواهیم کسی را هیپنوتیزم یعنی  خواب مصنوعی کنیم، کلمه «خواب» درست مثل «زنگ» یا «ضربه الکتریکی»‌است. پس بنا به عقیده پاولف در هیپنوتیزم کلمه «خواب» همان «محرک» خارجی است و خواب  رفتن سوژه «پاسخ» قانو ن بازتاب شرطی است.

در مکتب پاولف هیپنوز حالتی است بین خواب و  بیداری، خوابی است جزیی و ناتمام که در چنین حالتی سوژه یا هیپنوتیزم شونده رابطه خود  را با هیپنوتیزور (هیپنوز کننده)  حفظ می‌کند.

رد عقیده پاولف درباره هیپنوتیزم

ولی به عقیده من، در این مورد بخصوص نظر پاولف صد در صد درست نیست و دلایل به قرار زیر است:

به نظر می‌رسد قانون پاولف درباره خواب همیشه  صدق نکند زیرا:

اولاً: کسی که به جای هشت ساعت پانزده ساعت  خوابیده باشد، به هیچ‌وجه با شنیدن کلمه «خواب» به خواب نخواهد رفت، زیرا کاملاً از خواب سیر است ولی آزمایشات بی‌شمار نشان داده است که همین شخص از خواب سیر شده را می‌توان هیپنوتیزم کرد زیرا هیپنوتیزم فقط خواب نیست.

ثانیا: فرض کنیم کسی احتیاج کمی به خواب دارد و ما  ایشان را روی صندلی می‌نشانیم و کلمات «بخواب،  بخواب» را تکرار می‌کنیم چنین شخصی اگر به خواب برود، این یک خواب طبیعی است، ممکن است با(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) صدا زدن ، وارد کردن ضربه‌ای جزیی از خواب بپرد، در حالی که در هیپنوتیزم نه تنها سوژه  با وارد کردن ضربه جزیی از خواب بیدار  نخواهد شد، بلکه اگر ایشان را بسوزانیم و دست و پایش را هم اره کنیم باز هم از خواب بیدار  نخواهد شد.

ثالثاً: اگر قانون بازتاب شرطی پاولف را قبول کنیم، بایستی همه اشخاص قابل هیپنوتیزم باشند، در حالی که فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد از اشخاص را می‌توان در همان  جلسه اول هیپنوتیزم کرد و بقیه را ممکن است در فاصله چند روز و هر روز در یک ساعت معین و به مدت  یکساعت  هیپنوتیزم نمود تا پس از چند روز هیپنوتیزم شود، در حالی که همین شخص در فاصله این چند روز شبها به خواب می‌رفته است.

رابعاً:‌برخی از اشخاص   هستند که به علت تشتت فکر هیپنوتیزم نمی‌شوند، ولی شبها راحت و عمیق می‌خوابند.

با ایجاد حالت بسیار متناقض ، می‌توان سوژه را برای هیپنوتیزم شدن آماده کرد.

برای هیپنوتیزم کردن، یک سری کارهای مقدماتی، که سوژه را برای هیپنوتیزم شدن آماده می‌‌نماید لازم است از جمله:‌خسته کردن اعصاب چشم، خسته کردن اعصاب بدن،تزریق برخی داروهای خواب‌آور خسته کننده که بر روی اعصاب اثر می‌گذارد و تلقینات اولیه از جمله مقدمات کار می‌باشد.

بنابراین با استفاده از  حالت «بسیار متناقض» قانون پاولف می‌توان  اعصاب سوژه را خسته نمود و وقتی به اعصاب سوژه به اندازه کافی  فشار وارد آمد، میزان تلقین پذیری بالا می‌رود، در چنین حالتی می‌توان به سوژه تلقین نموده و او را هیپنوتیزم کرد.

ولی نباید فراموش کرد که علاوه بر ایجاد «حالت بسیار متناقض» حالت‌های دیگر روانی وجود دارند که تلقین‌پذیری را زیاد می‌کنند، از جمله ایجاد تمرکز فکر، رکلس یا شل نمودن عضلات که گاهی داروها هم همین کار را می‌کنند.

به هر حال اگر حالت  «بسیار متناقض» پاولف را هم در هیپنوتیزم قبول کنیم این یک اعمال مقدماتی است برای آمادگی هیپنوتیزم شدن، حالت «بسیار متناقض»‌قانون پاولف مستقیماً هیپنوتیزم کننده نیست.

یکی از دانشمندان و محققین چکسلواکی به نام «هاروی» که از طرفداران پاولف بود در صفحه ۳۷ کتاب خود به نام «هیپنوز در پزشکی» که در سال ۱۹۵۹ در ۲۱۹ صفحه در پراگ انتشار داد  چنین  نوشت: «فرضیه پاولف  درباره هیپنوز عقیده قاطعی نیست» چنان‌که ملاحظه می‌فرمایید روانپزشک بزرگ چکسلواکی «هاروی» نظر پاولف را در هیپنوتیزم  قبول ندارد.

از آغاز بحث ماهیت هیپنوتیزم به این نتیجه رسیده‌ایم که سیاله مغناطیسی همیشه علت هیپنوتیزم شدن نیست و هم‌چنین تلقین به تنهایی و بازتاب شرطی نیز   طبیعت و ماهیت هیپنوتیزم نمی‌باشند.

به عقیده دکتر «فولگیس»، هیپنوتیزم ایجاد «بازتاب» می‌نماید. و هم‌چنین بازتاب‌های قبلی را از بین می‌برد، اکثر «پریشانی‌هایی که»‌در اثر  «بازتاب‌ها» و عکس‌العمل‌ها به وجود آمده‌اند، تنها راه از بین بردن این بازتاب‌ها و ایجاد بازتاب‌های  جدید هیپنوتیزم است.

در بخش های آینده  سایت هیپنوتیسم دات ای آر به بحث در پیرامون عامل تمرکز فکر در هیپنوتیزم می‌پردازیم . حال ببینیم تمرکز فکر  چیست و چه نقشی  در هیپنوتیزم دارد.

پایان بخش بازتاب شرطی

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .