اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » فوائد هیپنوتیزم » روان‌پریشانی‌ها

روان‌پریشانی‌ها

روان‌پریشانی‌ها

خــرد، چو رونق دیوانگان عشق تو دید          به صد بهانه برآورد، خویشتن به جنون

۱-    روان‌پریشانی‌ها: روان پریشانی‌ ترجمه کلمه «پسیکوز» فرانسوی است که آن عبارت از بیماری وخیم روانی است که در آن جریان فکر و اندیشه و رفتار و کردار و اعمال مریض از راه صواب وعادی منحرف شده باشد. این نوع بیماری روانی معمولاً با علایمی نظیر از دست دادن تماس با واقعیات، اختلال درک، پیدا شدن نحوه سلوکی بچه‌گانه، و قهقرایی و کاهش نیروی مهارکننده، محرک‌ها و تمایلات اولیه و بروز افکار غیرعادی که شامل هذیان‌ها و توهمات می‌شود، مشخص می‌گردد. ممکن است بعداً انحطاط و ضعف کلی و مزمن شخصیت هم در بیمار پیدا شود. این بیماری ممکن است بستری شدن مریض را در بیمارستان روانی ایجاب کند.

بنا به تعریف مولفین دیگر اگر پریشانی در قلمرو شعور بروز کند جنون حاصله را «پسیکوز» یا «روان‌پریشانی» گوییم،‌که در حقیقت به جنون‌های سنگین و پیشرفته اطلاق می‌شود زیرا در این حالت بیمار واقف به گفتار و کردار و بیماری خود نیست.

دقت و حافظه و تمام پدیده‌های عالی مغز کم و بیش دچار بی‌نظمی و پریشانی می‌شود. بیمار به صورت انسانی غیراجتماعی از خویش و آشنا و بیگانه، خطرناک برای حیات خود و دیگران در می‌آید.

بیمار از آنچه که در درون او یا اطرافش می‌گذرد بی‌اعتنا و بی اطلاع است، از بیماری خود رنج نمی‌برد  وبه فکر سلامت و عاقبت خویش نیست.

این بیماری به منزله یک نوع شکاف در سطح  آینه شعور و شخصیت، تاریخچه و خاطره‌ها و زندگی گذشته بیمار است.

درمان با هیپنوتیزم

درمان با هیپنوتیزم

ای عقل بـرو بـرو که امشب شـادم!            از شـــر حســــاب غـــلــطـت آزادم!

بیچارگی من آن زمان گشت شروع!           کــز جهل بــه چنگ تـو اسیر افتادم!

روان پریشانی  یا «پسیکوز» بسیاری از مراکز کنترل کننده  و مهارکننده مغز را خراب کرده و ممکن است اعمال و افعالی را که در حالت عادی تحت قوه کنترل این مراکز بوده آزاد نماید.

در نتیجه یک انسان روشن‌بین خویشتن‌دار سابق به صورت موجودی خودکار، هر دم کار یا اتومات در می‌آید و رفتارش ماشینی و بی‌اراده می‌گردد.

به عقیده یکی از عصب‌شناسان بزرگ جهان «جاکسن» سلسله مغز و اعصاب بشر از یک نوع نظام طبقاتی پیروی می‌کند، یعنی طبقات بالاتر و عالی‌تر امور طبقات زیرین را به عهده می‌گیرند.

هنگامی که ضایعه و خرابی دامنگیر طبقات بالا گردد، طبقات زیرین خودمختار و هر دم کار شده و انسان به صورت ماشین اتومات در می‌آید، خود به خود حرف می‌زند، خود به خود حرکت می‌کند، گریه‌ها و خنده‌ها، نوشته‌ها و گفته‌های او خود به خودی و بی‌اراده انجام می‌شود.

دانشمند محترم دکتر «میرسپاسی» در کتاب «خلاصه روانپزشکی» خود «روان‌پریشانی‌ها» را به شش دسته تقسیم کرده که در این‌جا فقط از آنها نام برده می‌شود.

۱-جنون یا زوال کامل عقل

۲-نقص عقل‌ها

۳-اختلالات خلقی

۴- گنگی یا بهت روانی

۵-هذیان

۶-اسکیزوفرنی (یا جنون جوانی)

«روان پریشانی‌ها» یا پسیکوزها اکثر علت عضوی دارند مانند وارد شدن ضربه به مغز سر، چه در طفولیت و چه در بزرگی یا عفونت‌ها، کمبودهای غذایی و  ویتامین‌ها، ضایعات مغزی، مسمومیت‌ها، افراط در الکل و نظایر آن علت اصلی  این قبیل بیماری‌ها است و گاهی هم ممکن است علت عضوی داشته باشد مانند «بیماری جنون جوانی» که گاهی ارثی است. به هر حال این بیماری‌ها با هیپنوتیزم قابل معالجه نیستند، زیرا اساس(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) کار در هیپنوتیزم جلب توجه و دقت و آگاهی بیمار است و چون در «روان پریشانی‌ها» بیمار به هیچ وجه آگاهی از خود ندارد، از وجود خود اطلاعی ندارد، از مرده یا زنده بودن خود خبری ندارد، هیچ‌گاه هیپنوتیزم نخواهد شد بخصوص که اگر علت روان‌پریشانی عضوی باشد.

بیماری که مشغول بریدن خرخره خود بود

دســت بـیــچــــاره چــون بـــه جـــان نـــرســد

چاره جز پیرهن دریدن (یا دیوانه شدن) نیست

بیماری مبتلا به جنون جوانی پیشرفته بوده، روزی چاقویی پیدا کرده مشغول بریدن خرخره خود بود. بعد از آگاهی و ممانعت از او سوال شد که چرا خرخره خودت را می‌بریدی؟ جواب داده بود: «بالاخره بایستی  یک کاری  انجام داد»‌بنابراین وقتی بیمار پسیکوز وضعش به قسمی است که شکم خود را پاره می‌کند و با روده‌های خود بازی می‌کند، یا پایش را اره می‌کند، یا سر طفل خود را می‌برد و یا به اهالی خانواده و دوستان ناخودآگاه حمله می‌نماید، مسلم است چنین بیماری به هیچ درجه آگاهی ندارد، تا چه رسد به این‌که فکرش را به یک نقطه متمرکز نماید تا هیپنوتیزم شود.

بنابراین چون بیماران روان‌پریشان یا پسیکوز از طریق هیپنوتیزم معالجه نمی‌شوند، لذا فقط به تعریف مختصر این بیماری اکتفا شد.

ادامه دارد…(بخش فوائد هیپنوتیزم)

مطالب مرتبط

دیدگاه های این نوشته

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .