اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » روانکاوی » روش معالجه فروید بعد از هیپنوتیزم

روش معالجه فروید بعد از هیپنوتیزم

روش معالجه فروید بعد از هیپنوتیزم

روش  معالجه فروید بعد از هیپنوتیزم

هیپنوتیزم  مشعلی بود، که جلوی راه فروید را روشت کرد، تا به کمک آن به سوی پسیکانالیز (یا روانکاوی) پیش برود و فروید بعد از این‌که از هیپنوتیزم  استفاده نکرد بدین طریق  عمل می‌نمود.

 فروید به جای این که بیمار را هیپنوتیزم کند، او را در روی مبل  یا صندلی راحت و آرام و نیمه روشن می‌نشاند و خود پشت سر بیمار می‌نشست و از بیمار می‌خواست که بدون تأمل و سنجش و شرم و پرده‌پوشی و خودداری به پرسش‌های او جواب دهد. آن وقت کلمه یا لغت معینی را که با وضع روحی و  بیماری  بیمار مناسب داشت به زبان می‌آورد، از آن‌جایی که غالباً این کلمه با درون بیمار و با خاطرات بیمار رابطه‌ای داشت، موجب می‌شد که یک رشته از خاطرات گذشته به یاد بیمار بیاید، گرچه بیمار در ابتدا از ابراز و اظهار خاطرات ناخوشایند و ناپسند، خودداری می‌کرد، ولی عاقبت نهفته‌ها را بیرون می‌ریخت و نخواسته و  ندانسته مبدأ بیماری خود را مکشوف می‌ساخت و در نتیجه شفا می‌یافت.

فروید این طریقه معالجه مخصوص به خود را «پیسکانالیز» نامید، که این کلمه را تاکنون در  زبان فارسی به «روانکاوی» ، «کاوش روانی»، «روانا پالایی»، «پالایش روانی»، «روان‌پژوهی»، «تحلیل روانی» و «تجزیه روانی» ترجمه کرده‌اند ولی کلمه «روان‌کاوی» در زبان فارسی بیشتر به کار برده می‌شود.

درباره روانکاوی در پست های بعد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .