اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » موفقیت و زندگی » اصول موفقیت » زیبایی در کنار ماست,آن را شکار کنیم

زیبایی در کنار ماست,آن را شکار کنیم

زیبایی در کنار ماست,آن را شکار کنیم

موفقیت

زیبایی در کنار ماست,آن را شکار کنیم

سلامی گرم به همه شما دوستان صمیمی

آیا ما در شرایط معمولی و ساعات نا‌مناسب، قادر به مشاهده ودرک زیبایی هستیم؟ لحظه‌ای برای قدر‌دانی از آن توقف می‌کنیم؟ آیا نبوغ وشگرد ها را در یک شرایط غیر منتظره می‌توانیم شناسایی کنیم؟

کسی که توانایی ذیدن زیبایی را داشته باشد هیچگاه پیر نمی شود .

 روزی که این جمله را خواندم نتوانستم ،به راحتی از کنارش بگذرم به آن فکر کردم واقعا زیبایی چیست  ؟

آیا فقط در چیزهای زیباست یا اصلا چه چیزهایی زیباست بعد از مدتها  فکر کردن به این جمله دریافتم وقتی زیبایی در نگاه تو باشد ، می توان هر چیزی را زیبا دید حتی اگر  آن چیز  به نظر زشت باشد  یا اتفاقی که به نظر بد باشد واین زیبایی میتواند در هرچیزی باشد مثلا در یک رویداد یا دریک شی یادر یک گیاه یا دریک حیوان یادر یک انسان کافی است دقت کنیم ،چه بسا چیزهایی که تا دیروز به نظرخیلی زیبا نبوده اند ویا زشت و بد بودند به نظر زیبا بیایند  .به نظر من می توان این دید را پیدا کرد ،البته چیزی که در این مورد معجزه می کند تمرین کردن است  و چندین پیش نیاز دارد  و یک یا چند انگیزه .

پیش نیاز آن یک تفکر عمیق است نسبت به کل هستی ورسیدن به یک باور عمیق که قدرت برتر است  به اسم خدا که بر  همه چیز تواناست اوست که آفریده  وهدایتش میکند آگاه هست که چه می شود ولی کاملا اختیار داده است  وقتی عشق به یک قدرت برتر داریم همه چیز زیباست حتی لحظه های  سخت را به این امید سپری می کنی  خدا تو را دوست دارد و می خواهد که تو قوی تر از قبل شوی .

زیبایی خود آزادی ست ، زیبایی خود عشق است و دیدن  و به زبان آوردن آن شکر گذاری از خداست.

واما انگیزه ها  یکی اینست که زیبا دیدن به سود ماست و ما  احساس بهتری در لحظه ای که هستیم  خوا هیم داشت لذت بیشتری را تجربه می کنیم وشادتر و پر انرژی تر خواهیم بود.

دیگر اینکه زیبا دیدن در اصل نو عی سپاس گزاری از خداوند است که این جمله مصداق پیدا می کند شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت از کفت بیرون کند . حال  اگر زندگی را یک معادله اقتصادی در نظر بگیریم و بخواهیم سرمایه گذاری کنیم میبینیم که این طور دیدن فقط به سودمان خواهد بود که واقعا با تمرین زیاد مثلا حدود دو ماه امکان پذیر خواهد بود ، مگر زندگی چیزی جز این لحظه است

حتما همه شما داستان ویلون زن ناشناس در مترو واشنگتن را شنیده اید

در یک سحرگاه سرد ماه ژانویه، مردی وارد ایستگاه متروی واشینگتن دی سی شد و شروع به نواختن ویلون کرد. این مرد در عرض ۴۵ دقیقه، شش قطعه ازبهترین قطعات باخ را نواخت. از آنجا که شلوغ ترین ساعات صبح بود، هزاران نفر برای رفتن به سر کارهای‌شان به سمت مترو هجوم آورده بودند.

سه دقیقه گذشته بود که مرد میانسالی متوجه نوازنده شد. از سرعت قدم‌هایش کاست و چند ثانیه‌ای توقف کرد، بعد با عجله به سمت مقصد خود براه افتاد. یک دقیقه بعد، ویلون‌زن اولین انعام خود را دریافت کرد. خانمی بی‌آنکه توقف کند یک اسکناس یک دلاری به درون کاسه‌اش انداخت و با عجله براه خود ادامه داد. چند دقیقه بعد، مردی در حالیکه گوش به موسیقی سپرده بود، به دیوار پشت‌ سر تکیه داد، ولی ناگهان نگاهی به ساعت خود انداخت وبا عجله از صحنه دور شد. کسی که بیش از همه به ویلون زن توجه نشان داد، کودک سه ساله‌ای بود که مادرش با عجله و کشان کشان بهمراه می ‌برد. کودک یک لحظه ایستاد و به تماشای ویلون‌زن پرداخت، مادر محکم تر کشید و کودک در حالیکه همچنان نگاهش به ویلون‌زن بود، به همراه مادر براه افتاد، این صحنه، توسط چندین کودک دیگرنیز به همان ترتیب تکرار شد، و والدین‌شان برای بردن‌شان به زور متوسل شدند.

در طول مدت ۴۵ دقیقه‌ای که ویلون‌زن می نواخت، تنها شش نفر، اندکی توقف کردند. بیست نفر انعام دادند، بی‌آنکه مکثی کرده باشند، و سی و دو دلار عاید ویلون‌زن شد. وقتیکه ویلون‌زن از نواختن دست کشید و سکوت بر همه جا حاکم شد، نه کسی متوجه شد. نه کسی تشویق کرد، ونه کسی او را شناخت.

هیچکس نمی‌دانست که این ویلون‌زن همان (جاشوا بل ) یکی از بهترین موسیقیدانان جهان است، و نوازنده‌ی یکی از پیچیده‌ترین قطعات نوشته شده برای ویلون به ارزش سه ونیم میلیون دلار، می‌باشد. جاشوا بل، دو روز قبل از نواختن در سالن مترو، در یکی از تاتر های شهر بوستون، برنامه‌ای اجرا کرده بود که تمام بلیط هایش پیش‌فروش شده بود، وقیمت متوسط هر بلیط یکصد دلار بود.

این یک داستان حقیقی است،نواختن جاشوا بل در ایستگاه مترو توسط واشینگتن‌پست ترتیب داده شده بود، وبخشی از تحقیقات اجتماعی برای سنجش توان شناسایی، سلیقه و اولویت ‌های مردم بود.
آیا ما در شرایط معمولی و ساعات نا‌مناسب، قادر به مشاهده ودرک زیبایی هستیم؟ لحظه‌ای برای قدر‌دانی از آن توقف می‌کنیم؟ آیا نبوغ وشگرد ها را در یک شرایط غیر منتظره می‌توانیم شناسایی کنیم؟
یکی از نتایج ممکن این آزمایش میتواند این باشد:
اگر ما لحظه‌ای فارغ نیستیم که توقف کنیم و به یکی از بهترین موسیقیدانان جهان که در حال نواختن یکی از بهترین قطعات نوشته شده برای ویلون، است، گوش فرا دهیم ،چه چیز های دیگری را داریم از دست میدهیم؟

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .