اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » تلقین پذیری » شخصیت تلقین‌کننده

شخصیت تلقین‌کننده

شخصیت تلقین‌کننده

 

شخصیت تلقین‌کننده: موضوع این‌که چه کسی تلقین می‌کند؟ و  تلقین‌کننده چه مقام  و شخصیتی دارد، بسیار مهم است زیرا اگر عبارتی را هیتلر پیشوای بزرگ ملت آلمان بگوید، تا آن‌که همان عبارت را یکی از سربازان آلمان بگوید تفاوت بسیار دارد.

یا اگر دانش‌آموزی بگوید که فلان دارو برای معالجه بیماری موثر است ممکن است توجهی نشود، ولی اگر همان دارو را پزشک متخصص تجویز کند، قطعاً تأثیر بیشتری دارد البته می‌توان گفت که در این‌خصوص شنونده یا تلقین‌شونده استدلال می‌کند، فکر می‌کند و می‌داند که تجربه و تخصص پزشک بیشتر از تجربه و اطلاعات یک دانش‌آموز است.

درباره این که شخصیت تلقین‌کننده چه  اثری روی شنونده می‌گذارد دو نفر از روانشناسان به نام‌های «لورژ» و «اس.ال.آش» دو آزمایش  زیر را انجام دادند که در این‌جا بیان می‌شود:

«لورژ» به آزمایش شوندگان این گفته «توماس جفرسن» سومین رییس جمهور امریکا و از موسسان حزب دموکرات را عرضه کرد(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) و از آزمایش شوندگان خواست بگویند که تا چه حد با عقیده توماس جفرسن موافق هستند، و آن عبارت این بود: «به نظر من خوبست بشر گاهگاهی دست به عصیان بزند زیرا به اندازه‌ای که طوفان در عالم طبیعت لازم است طغیان و عصیان هم در عالم سیاست ضروری است». آزمایش‌شوندگان اکثراً با آن موافق بودند زیرا توماس جفرسن را دوست داشتند.

چندی بعد همان جمله‌ی یادشده به همان آزمایش‌شوندگان داده شد با این تفاوت که اضافه گردید که این عبارت از گفته‌های لنین انقلابی بزرگ روسیه است. اکثر آزمایش‌شوندگان با آن مخالفت کردند.

«لورژ» نتیجه گرفت که   میزان موافقت و مخالفت افراد با احساساتی که افراد نسبت به جفرسن و لنین دارند بستگی دارد. به عبارت دیگر شخصیت تلقین‌کننده در نظر تلقین‌شونده موثر است.

آزمایش «اس.ال.آش»: «اس.ال.آش»  همین آزمایش  را با کمی تغییر انجم داد بدین شکل که همان عبارت را یک مرتبه از قول لنین نقل کردو  از آزمایش‌شوندگان خواست که معنی عبارت را به سلیقه خود تفسیر کنند.

یکی از آزمایش‌شوندگان گفته‌ی توماس جفرسن را این‌طور تفسیر کرد: «منظور جفرسن  از طغیان، بیداری و استفاده از حقوق سیاسی است». یکی دیگر که گمان کرده بود گوینده این عبارت لنین است نوشته بود: « لنین می‌خواهد انقلاب روسیه و شاید همه انقلاب‌ها را توجیه کند و بگوید  که انقلاب محاسنی در بر دارد.»

«اس.ال.آش» نتیجه گرفت که شخصیت تلقین‌کننده در تفسیر عبارت موثر است، وقتی نام گوینده‌ی عبارت تغییر می‌کند، این تغییر نام مضمون ادراکی عبارت را تغییر می‌دهد. 

ادامه دارد. . . (بخش تلقین پذیری)

 

 

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .