اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » شعور باطن » شناختن نفر اول شعور باطن,نهاد یا او

شناختن نفر اول شعور باطن,نهاد یا او

شناختن نفر اول شعور باطن,نهاد یا او

شناختن نفر اول «نهاد» یا «او»

شکل، قیافه، اخلاق و رفتار «نهاد، کاملاً شبیه «لی‌بیدو» است که بخشی از «ناخودآگاهی» می‌باشد. در حقیقت می‌توان گفت «نهاد» همان «لی‌بیدو» و «لی‌بیدو» همان «نهاد» است و ما در این‌جا برای بهتر شناختن «نهاد» توضیح بیشتری می‌دهیم.

«او» در دیـــار جـانـم، بـتوده همیـشــه سـاکن

«من» گشته در پی «او» سرگشته هر دیـاری

چـــون «یـــار» در دل «مــن» دایــم قـــرار دارد

پس از چـــه رو نـــدارد دل یـــک زمــان قـــراری

«نهاد» شبیه کودک دو ساله‌ایست، ولی کودکی که هیچ‌گاه رشد نمی‌کند و بزرگ نمی‌شود، یعنی اگر سن شخص به پنجاه یا شصت سال هم برسد، باز «نهاد» در همان سن دو سالگی خود باقی است. یک کودک دو ساله هیچ‌گاه کارها را با عقل و منطق  انجام نمی‌دهد، هر کار که می‌خواهد بکند فکر نمی‌کند، خوب و  بد را از هم تشخیص نمی‌دهد، کودک دوساله فقط فکر سیر کردن شکم خود است، فقط به فکر آرزوها و خواسته‌های خود است.

«نهاد» شبیه کودکی است که علاوه بر این‌که شکمو و طمعکار است،‌دارای نیروی جنسی و شهواتی زیاد می‌باشد که می‌خواهد در همه جا، نزد همه کس تمایلات خود را ارضاء کند، هیچ توجهی به مقررات اجتماع، آداب و رسوم، نوع‌دوستی و نوع‌پرستی ندارد، شرم و خجالت سرش نمی‌شود، هیچ مذهب و خدایی را نمی‌شناسد، پای‌بند هیچ عرف و عادتی نیست و بالاخره هر کار که دلش بخواهد در هر کجا و در نزد هر کس انجام می‌دهد گناه و ثواب هم سرش نمی‌شود.

نهاد شبیه کوسه ماهی

 اگر راجع به کوسه ماهی‌ها مطالعه کرده باشید می‌دانید که این حیوان دریایی، شب و روزبه سرعت در حرکت و جنب‌و جوش است هر چه را ببیند می‌بلعد. به هم چیز  حمله می‌کند، با دم و بال‌های تیز و برنده‌ای که دارد به انسان حمله می‌کند، دست یا پای انسان را قطع می‌کند، شکم را پاره می‌کند و همه را می‌بلعد. وقتی کشتی‌ها در حال غرق شدن هستند هر چه از آنها به چنگ آورد، می‌بلعد، کاغذ، روزنامه، انگشتر، دستکش، جوراب، دستمال، این حیوان عجیب دریایی وقتی از تلاش و تکاپو باز می‌ماند که معده‌اش آنقدر پر شود که قادر به حرکت نباشد و به محض این که کمی غذایش هضم و شکمش خالی شد دوباره به سرعت هر چه تمام‌تر شروع به دویدن به اطراف و جوانب می‌کند، «نهاد» بی شباهت به این حیوان وحشی دریایی نیست.

«نهاد» و قانون بازتاب شرطی

«نهاد» خطرات را از طریق قانون بازتاب شرطی دفع می‌کند، مثلاً در اثر تابش نور چشم‌ها را می‌بندد ، یا اگر شیی وارد چشم شود با آب افتادن چشم آن را خارج می‌کند. با عطسه عوامل تحریک را از بین می‌برد تا آرامش و  لذت خود را بازیابد.

«نهاد» فقط به فکر لذت است، این لذت به هر شکل و از هر چیز باشد برای او فرق ندارد، موضوع لذت برای بشر خیلی مهم است، حتی فلاسفه بزرگ جهان به این نتیجه رسیده‌اند که «غایت فعالیت بشر لذت است» یعنی بشر فقط به خاطر لذت (سایت هیپنوتیسم دات آی آر)زنده است، حال یکی از رقص لذت می‌برد، یکی از نماز خواندن، و دیگری از جمع کردن پول و یکی دیگر شهرت و معروفیت و آن یکی از چیز دیگر، به هر حال هر کسی به دنبال هر چیز که می‌رود فقط به خاطر لذت است، تا جایی که فروید نیز «اصل لذت» را یکی از اصول مهم نظریات روانی خود قرار داده است.

«نهاد» هیچ عقل و شعوری ندارد، بین واقعیت و غیر واقعیت فرقی نمی‌گذارد وقتی جوان بالغی خواب می‌بیند که عمل جنسی انجام می‌دهد عمل جنسی در خواب واقعیت ندارد، ولی «نهاد» نمی‌فهمد که واقعیت دارد یا ندارد، فقط به فکر لذت بردن است، چه حقیقی چه خیالی.

«نهاد» هیچ‌گاه تربیت نمی‌شود، سر عقل نمی‌آید، تجربه به دست نمی‌آورد، فقط نفرات دوم و سوم، که عبارت از «خود» و «فراخود» باشند، تا حدودی جلو پیشروی‌ها و زیاده‌روی‌های «نهاد» را می‌گیرند، مانند اسب وحشتی که به آن دهنه می‌زنند و مهار می‌کنند

کارهای «نهاد» را تا اندازه‌ای تحت نظارت و کنترل در می‌آورند که در اصطلاح روانشناسی گفته می‌شود که امیال سرکوفته می‌شوند، یا اگر «نهاد» به لذت خود نرسد، رنج می‌برد و عقده به وجود می‌آید.

فروید می‌گوید: «نهاد» خواهنده بی‌قرار، بدون تعقل  وتفکر، غیر اجتماعی، خودخواه و خواستار لذت است.

«نهاد» فقط کارش این است که از رنج فرار کند و به سوی لذت برود، و همان‌طور که قبلاً هم گفتیم، لذت ممکن است به هزاران شکل دیده شود، مثلاً وقتی شخصی به طور ناگهانی کسی را می‌بوسد، زنگ دری را می‌زند، شیشه‌ای را می‌شکند، پشت پا می‌زند، متلک می‌گوید، تحت فرمان «نهاد» عمل می‌کند.

تصور می‌کنم با مطالعه بخش «لی‌بیدو» و این قسمت به خوبی شناخته‌اید که «نهاد» کیست و چیست، و چه نقشی در درون انسان بازی می‌کند، حالا ببینیم نفر دوم سازنده شخصیت ما کیست و چه کاره است.

ادامه دارد…(بخش شعور باطن)

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .