اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » بازتاب شرطی » عادات دانشجویان دانشکده افسری,بازتاب شرطی

عادات دانشجویان دانشکده افسری,بازتاب شرطی

عادات دانشجویان دانشکده افسری,بازتاب شرطی

عادات دانشجویان دانشکده افسری هنگام راه رفتن در پیاده­رو

برخی از دانشجویان دانشکده افسری وقتی در پیاده ­رو خیابان­های عمومی راه می­روند بی­اختیار و بی­اراده حرکت پاهای خود را با حرکت پاهای عابر جلوی خود تنظیم می­کنند، یعنی پای چپ خود را هماهنگ با پای چپ نفر جلو و پای راست را با پای راست نفر جلو هماهنگ می­کند.

علت این عمل این است که، ماه­ها و سا­­ل­ها در داخل محوطه دانشکده افسری از دانشجو خواسته شده که هنگام راه رفتن پاهای خود را با پاهای نفر جلو تنظیم کند.

در این تجربه حرکت پاهای نفر جلو به جای زنگ آزمایشگاه پاولف و «محرک» و عمل متقابل دانشجو به جای ترشح بزاق دهان سگ آزمایشگاه و «پاسخ» می­باشد.

نتیجه:

از تجربه­ ی بالا نتیجه می­شود که در اثر تکرار عملی، آن عمل به شکل عادت در می­آید و در مواقع تحریک خود به خود و بی­اراده انجام می­شود.

استفاده از سوت در آموزش­های نظامی

در پادگان­های نظامی گاهی به جای صدور فرامین مستقیم به سربازان از سوت استفاده می­کنند، بدین شکل که به سرباز گفته می­شود به محض شنیدن سوت اول بایستد و در سوت دوم دراز کش روی زمین بخوابد. وقتی این عمل زیاد تکرار شد، به شکل اعمال خود به خودی و غیرارادی در می­آید.

شیپور و فلوت و سایر سازهای نظامی نقش زنگ آزمایشگاه پاولف را دارند حرکات انعکاسی سربازان و درجه­داران و افسران انجام می­دهند به جای بزاق دهان سگ یا رقص شتر است و «پاسخ» است که به «محرک» داده می­شود.

عادت اجرای دستور

نظامیان در فاصله یک یا چند سال آموزش خود دائماً دستورها و فرامینی از درجات بالاتر کسب می­کنند، که اجرای این دستورات به شکل «پاسخ» قانون پاولف در می­آید، در نتیجه اکثراً آن­هایی که در مراکز آموزشی خوب و زیردست فرماندهان خوب تعلیم دیده­اند بی­اختیار و بی­اراده اجرای امر می­کنند.

مثلاً در مراکز آموزشی روزی صدها بار این فرامین داده می­شود:

به راست راست، به چپ چپ، از جلو نظام، خبردار، بدو بایست، پیش فنگ، پافنگ، که هر یک از این­ها به منزله «محرک» قانون بازتاب شرطی است.

در نتیجه دانشجوی نظامی در طول یک یا چند سال آموزش عادت به اجرای دستورات و فرامین نظامی می­نماید.

به علت عدم آشنایی فرماندهان نظامی به قانون بازتاب شرطی، آموزش­ها دقیق انجام نمی­شود، بلکه بعضی اوقات یک عمل، عمل دیگر را خنثی می­کند، اجرای قوانین بازتاب شرطی در آموزش­های نظامی متضمن(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) آگاهی و بصیرت کاملی است که اگر دقیق و صحیح از روی اطلاع و آگاهی و با کمک روانشناسی آموزشی انجام شود و نتیجه اعجازانگیزی دارد.

نتیجه­ اش این است که می­بینیم، خلبانان ژاپنی با هواپیما وارد دودکش کشتی­های متفقین می­شوند، ویا در موقع لزوم سربازان ژاپنی گودال­های سر راه تانک­های خود را پر می­کنند تا توقف در پیش­روی حاصل نشود. یا گروهبان دسته ارتش ویت مینه، دهانه توپ فرانسوی­ها را بغل می­کند، که سربازان پیشروی کنند و چند لحظه بعد گلوله توپ گوشت و پوست و استخوان و روده­های گروهبان دسته را به همه جا پراکنده می­سازد.

برخی از سربازان و دانشجویان مراکز آموزش­های نظامی در بدو ورود به خدمت از دست زدن به تفنگ و از دیدن توپ و تانک و مسلسل می­ترسند، ولی پس از چند ماه یا چند سال خدمت، آرزوی رفتن به میدان جنگ می­کنند و برخی از آن­ها می­گویند: «این آرزو تو دل ما موند که یه جنگی بشه و ما بریم جنگ».

فرماندهانی که به زیردستان خود دشنام می­دهند و کتک می­زنند، در نتیجه خود و زیردست خود را عصبانی می­کنند، فرماندهان بی­سواد و بی­اطلاعی هستند که از روان و ساختمان مغز و اعصاب و روح انسان چیزی نمی­دانند، از قانون بازتاب شرطی بی­خبرند، از قدرت عجیب تلقین به خوبی اطلاع ندارند، راز ایجاد عشق و محبت را نمی­دانند، تفاوتی بین روحیه­ها و شخصیت­های مختلف افراد قائل نیستند همه لغزش­ها و اشتباهات لفظی و عملی زیردستان را ارادی و عمدی تصور می­کنند و در صدد تلافی و انتقام­جوئی بر می­آیند، در حالی که کافی است علت و اوضاع و احوال خوب درک شود و فقط دوستانه تذکر داده شود که فلان عملی که کردی، یا فلان حرفی که زده­ای اشتباه بوده است، زیرا این خود یک نوع آموزش است.

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .