اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » سیر قهقرایی » عقیده طرفداران سیر قهقرایی روانی در ماهیت هیپنوتیزم

عقیده طرفداران سیر قهقرایی روانی در ماهیت هیپنوتیزم

عقیده طرفداران سیر قهقرایی روانی در ماهیت هیپنوتیزم

عقیده طرفداران  «سیر قهقرایی روانی» در ماهیت هیپنوتیزم


  • هیپنوتیزم  یعنی «بازگشت به قهقرا»
  • کشف قاره‌ای تازه به نام «ناخودآگاهی»
  • قصور عقل و اراده و رد عقاید ارسطو، افلاطون، سقراط و سایر دانشمندان طرفدار عقل و اراده.

 

بعد از پیدایش و توسعه و تکمیل روانکاوی، عقیده تازه‌ای درباره ماهیت هیپنوتیزم بیان شد که این عقیده جدید عبارت از بازگشت به گذشته می‌باشد، یعنی وقتی سوژه هیپنوتیزم می‌شود، معنی‌اش  این است که افکار و روان او شروع می‌کند به سیر قهقرایی پیمودن، یعنی به عقب برگشتن. مثلاً اگر سوژه بیست ساله است هنگام هیپنوتیزم به زمان طفولیت باز می‌گردد، به عبارت(سایت هیپنوتیسم دات آی ار) دیگر به حالت ابتدایی و اولیه رجعت می‌کند. البته سیر قهقرایی با تجدید خاطرات و به یاد آوردن خاطرات نباید اشتباه شود،  بدین معنی  که وقتی «خوابرو» هیپنوتیزم می‌شود ممکن است سه وضعیت را به وجود آورد:

۱-    به «خوابرو» تلقین می‌شود که مثلاً‌خاطرات سن پنج سالگی خود را به یاد بیاورد، که در این حالت سوژه در سن و زمان حال خود مثلاً ۳۰ سالگی است، ولی خاطرات پنج سالگی را به یاد می‌آورد.

۲-    وضعیت دوم این‌که به «خوابرو» تلقین می‌کنیم که هم اکنون پنج ساله است در این حالت اگر از خوابرو بپرسیم که چند ساله هستی؟ می‌گوید من پنج ساله‌ام. در این وضعیت جسم و روان و خاطرات خوابرو تماماً به حالت گذشته برگشته است، در نتیجه عیناً  حرکات و رفتار پنج سالگی خود را تکرار خواهد کرد.

۳-    گاهی ممکن است خوابرو درک کند که در سن سی سالگی است، ولی می‌گوید من احساس می‌کنم که احساسات و افکارم شبیه کودکان شده است – منظور از اصطلاح «سیر قهقرایی» دو حالت اخیر است.

این بحث سیر قهقرایی بسیار جالب و شیرین و در عین حال اگر خوب تشریح و بیان نشود ممکن است خواننده رابه اشتباه بیندازد، زیرا ممکن است خواننده تصورات زیر به نظرش بیاید:

ممکن است تصور کند منظور از سیر قهقرایی این است که سوژه در حال هیپنوز خاطرات زمان طفولیت را به یاد می‌آورد و یا ممکن است خواننده تصور کند که منظور از سیر قهقرایی این است که سوژه سال به سال به عقب می‌رود و خاطرات سال به سال را به یاد می‌آورد مثلاً اول خاطرات ۱۹ سالگی و بعد خاطرات ۱۸ سالگی و بعد ۱۷ سالگی و بعد … خاطرات ۵ سالگی را به یاد می آورد.

مفهوم عمیق‌تر سیر قهقرایی این است که سوژه به حالت غریزی و وحشی و حیوانی و باطنی خود بر می‌گردد، تبدیل به انسان‌های اولیه می‌شود، تبدیل به انسان آزاد می‌گردد که هیچ نوع تعلیم و تربیتی ندارد، به عبارت فنی و علمی از قید «سوپراگو» یا فراخود رها شده و به سوی «اید» یا «او» می‌رود.

حالا برای این‌که این بحث خوب  روشن شود، من ابتدا به طور ساده و  مختصر و شیرین اساس روانکاوی را که تقریباً بر مبنای شعور باطن قرار دارد  تعریف می‌کنیم. حال ببینیم شعور  باطن چیست؟

ادامه دارد…(بخش سیر قهقرایی)

دیدگاه های این نوشته

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .