اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » فوائد هیپنوتیزم » فرق روان پریشانی و پی پریشانی

فرق روان پریشانی و پی پریشانی

فرق روان پریشانی و پی پریشانی

فرق «روان پریشانی» و «پی پریشانی»

وقتی بیمار از اختلالاتی که دارد شاعر و آگاه نیست، هنگامی که به طور طبیعی در وضع غیرطبیعی قرار گرفته است، بیماری وی را «پسیکوز» یا «روان پریشانی» می‌گویندو برعکس، هنگامی که بیمار از ناراحتی‌های خود آگاه است و از آنها رنج می‌برد به همان‌سان که از بیماری جسمی مثلاً ذات‌الریه ناله می‌کند و درمان می‌جوید بیماری را «پی‌پریشانی» یا «نورز» می‌نامند.

بیمار «پی پریشانی خود به پزشکان مراجعه می‌کند و درمان درد می‌جوید،  در صورتی که «روان پریشان» را کسانش به محضر پزشک هدایت می‌کنند و اگر هم خود مراجعه کند برای شرح درد نیست، بلکه برای شکایت از دشمنان فرضی و درمان آسیب‌های تصوری است که به او وارد آورده‌اند.

بنا به ثبا تاریخچه زندگی  کودک آغاز شده و پابه‌پای بیمار پیش می‌رود، «پسیکوز» به صورت عارضه پدید می‌آید.

«نورز» یک نوع امتداد بی‌انقطاع از حالت عادی «نرمال» به حالت غیر عادی «آبنرمال» است در حالی که «پسیکوز» انقطاعی است در امتداد و استمرار حالت عادی، مثلاً در صرع انقطاع در حالت عادی بیمار پدید آمده و مانند گودال عمیق او را از حالت گذشته جدا می‌کند و از جهان عادی به جهان بی خودی و بی خبری و غیبت مطلق از خود سوق می‌دهد.

پسیکوزو  نورز از نظر هنر آفرینی

زین خرد جاهل همــی باید شدن                دسـت در دیــوانـگــی بــایــد زدن

آزمــودم عقـــل دور انـــدیـــش را             بعد از این دیوانه سازم خویش را 

به عقیده «ژان دوله» این دو دسته بیماری از نظر هنرآفرینی با هم بسیار  فرق دارند: «پسیکوز» هیچ چیز نو و بدیع نمی‌آفریند در حالی که  «نورز» می‌تواند نیروی آفریننده نبوغ و هنر  بشمار آید.

در منشأ  هر «نورز» یک نوع استعداد میراثی وجود دارد، ولی قبل از همه این بیماری به تاریخچه فراموش شده دوران کودکی بیمار مربوط می‌شود و پسیکانالیز که مرادش کاوش در میدان ناخودآگاه شعور و انتقال محتویات پیچیده آن به حوزه روشن شعور است، در شناساندن علل نورز و مداوای آن، رل بسیار مهمی به عهده داترد.

«پسیکانالیز» مناسبات نهانی میان هنر و «نورز» را آشکار می‌کند. یکی از پسیکانالیست‌های انشعابی مکتب فروید «دکتر استکل» که عمری به مطالعه و بیوگرافی هنرمندان و شاعران گذرانده در گروه کثیری از آنان نشانه‌های بارز «نورز» را کشف نموده است و به عقیده او اضطراب و هراس، هسته اصلی «نورز»‌هنرمندان را تشکیل می‌دهد.

دکتر «استکل» حتی در آثار دوران جوانی  «گوته» که در انجمن خردمندان کهنسال به قهرمان سلامت روان نشان یافته بود، علایم قطعی این «نورز» اضطراب را یک به یک توجیه می‌کند.

 به عقیده دکتر «استکل» اضطراب زاییده پیکار میان غرایز و دنیای خارج است و این اضطراب در دوران هر انسان زنده‌ای وجود دارد، ولی هنرمندان و شاعران بیش از دیگران از آن رنج می‌برند.

اضطراب شرط لازم ابداع و نوآفرینی است. هنرمندی که از اضطراب و هراس  نبوغ آفرین محروم باشد دستش خالی و قادر نخواهد بود که اثر هنری و فروغناک و خلاق بیافریند. تلاش واقعی هنرمند در نوآفرینی و ابداع برای رهایی از اضطراب است.

در سینـه‌ی هر کــه ذره‌ای دل بـاشد                 بی عشق تو زندگیش  مشکل باشد

بـــا زلف چـو زنجیــر گــره در گــرهـت             دیوانــه کسی بــود کــه عــاقل باشد

هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی

تقسیم‌بندی پی‌پریشانی‌ها

پی پریشانی‌ها یا «نورزها» به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

۱- پسیکاستنی: مشهور به افکار مزاحم، خستگی روحی- خستگی جسمی، بی‌تصمیمی و بحران‌های افسردگی که تحت اشکال مختلف ظهور می‌کنند و ترس از بیماری‌ها، کم‌رویی و شرم افراطی، ترس و هراس و ترس از لمس شدن و  غیره.‌

۲- هیستری، به صورت تلقین‌پذیری ساده تا اختلافات غیرعضوی مشابه با بیماری‌های عضوی گاهی دیده می‌شود، دردهای بدون علت دست، بازوها، پاها و  سایر اعضاء.

۳-حالات خاص دیگر نورزها: از قبیل بی‌مهری‌ها، غیر اجتماعی بودن، بدخلقی‌ها، عدم توانایی در هماهنگ ساختن خود با محیط،  علایم(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) مختلف پس از تصادفات یا شوک‌های هیجانی و تمام اختلالاتی که رجمان فعالیت غیرطبیعی است، که معلوم خود بیمار نیز می‌باشد.

۴-در مرز پی‌پریشانی‌ها بعضی عوارض مشابهی دیده می‌شود که بیمار  کاملاً از آنها آگاه نیست و بر پایه اختلالات واکنشی که از اختلالات عاطفی پیدا می‌شود قراردارد و این «نورز» خلقی است.

می‌توان تعداد بسیار زیادی از «پی‌پریشان‌ها» را یک به یک نام برد و تعریف کرد، ولی چون اینکار در این سایت غیرضروری و خسته‌کننده است، لذا از شمارش و تعاریف آنها خودداری می‌شود. و حال تعدادی از بیماری‌های «پی‌پریشانی» که روزانه به علت زندگی ماشینی اکثر مردم به آنها مبتلا هستند در اینجا بیان و تعریف می شوند.

بیماری‌های «پی‌پریشانی» که  از این صفحه به بعد  تشریح و بیان می‌شوند بیماری‌هایی هستند که دکتر «وان پلت» آنها را از طریق هیپنوتیزم معالجه کرده است.‌

ادامه دارد…(بخش ماهیت هیپنوتیزم)

مطالب مرتبط

دیدگاه های این نوشته

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .