اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » فوائد هیپنوتیزم » ماهیت سد مغزی

ماهیت سد مغزی

ماهیت سد مغزی

«سد مغزی» سرگی راچمانینف

داستان سرگی راچمانینف موسیقیدان بزرگ شوروی، یک حادثه مشهور تاریخی است. موقعی که این آهنگساز بزرگ اولین سمفونی خود را سال ۱۸۹۷  در پترزبورگ نواخت  مواجه با تأثر انگیزترین شکست‌ها شد. روز بعد انتقاد کنندگان چنین عباراتی را زمزه می‌کردند:

«اگر یک هنرستان موسیقی  در «هل» وجود می‌داشت، راچمانینف به خاطر نواختن سمفونی‌اش بهترین جایزه را از آخر می‌گرفت.»

راچمانینف به علت این شکست دچار یأس و اندوه فراوان شد و وقتی شروع کرد که یک «کنسرتو» جدیدی بنویسد احساس کرد که قادر نیست. حتی «تولستوی» بزرگ راچمانینف را صمیمانه ستایش، تحسین و تشویق کرد ولی با وجود این نتوانست از طریق پند واندرز معمولی کمکی به این موسیقیدان بزرگ کند.

تا این که «دکتر داهل» در مسکو توانست این سد مغزی را از طریق هیپنوتیزم بشکند. راچمانینف از ژانویه تا آوریل ۱۹۰۰ هر روز تحت  معالجه هیپنوتیزمی «دکتر داهل» بود و در  نتیجه تا قبل از پایان سال توانست دو «کنسرتو» را تکمیل کند.

راچمانینف در یک کنسرتی که در مسکو شرکت کرد به عنوان یک «سولوایست» توانست سک موفقیت چشم‌گیر و یک اثری شگرف به جای گذارد.

ماهیت سد مغزی:

تحقیقات جدید در «هیپنوتراپی» ماهیت و علل سد مغزی را کشف کرده است.

علت به وجود آمدن سد مغزی را به طور مصنوعی می‌توان تحت کنترل شرایطی در آزمایشگاه ایجاد کرد. به عنوان مثال اگر به شخصی که به خواب عمیق هیپنوتیزمی برده شده است گفته شود که شما نمی‌توانید اسم خود را تلفظ کنید، مشاهده خواهد شد که «خوابرو» نمی‌تواند اسم خود را تلفظ کند و این یک  «سد مغزی» مصنوعی است که ایجاد شده است.

البته باز هم به سهولت می‌توان این «سدمغزی» ایجاد شده را به وسیله تلقین در حال هیپنوز از بین برد.

سازوکار واقع در پشت این پدیده چیست؟ ما می‌دانیم که هیپنوز  عبارت از یک تمرکز فوق‌العاده مغز است. در حال عادی مغز مشغول هزار و یک فکر مختلف است. تلقین و نصیحت در حال بیداری از یک گوش وارد و از گوش  دیگر خارج می‌شود، به نحوی که فقط یک جزء بسیار پراکنده‌ای از مغز آن نصیحت یا تلقین را به خود جلب می‌کند، بنابراین اثر آن بسیار ناچیز و ضعیف است.

در حال هیپنوتیزم، چون مغز به حالت «تمرکز  عالی» یا «سوپر تمرکز» در می‌آید لذا عملاً تمام مغز یا بخش بزرگی از مغز تلقینات و نصایح را به خود جذب می‌کند، بنابراین اثر آن بسیار قوی و زیاد است.

ما می‌دانیم که عواطف و احساسات نظیر عشق، خشم، هیجان نیز تا حدودی فکر را متمرکز می‌نماید و معنی تمرکز فکر هم هیپنوتیزم است، پس وقتی عاطفه یا احساسی در شرایط خاصی از اجتماع(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) به وجود آمد، معنی‌اش این است که آن شخص در آن لحظه هیپنوتیزم شده است، بنابراین عواطف می‌توانند شخص را هیپنوتیزم نمایند و حال چنانچه در همین وضع ایده خاصی وارد مغز بشود، این ایده دارای نیروی تلقین هیپنوتیزمی است.

آزمایش دقیق بیماری که دچار اختلالات «روان-عصبی» یا «روان تنی» است معمولاً یک رویداد عاطفی قوی را در ضمیر ناآگاه بیمار آشکار می‌کند. برخلاف  عقیده فروید این عقده‌های ناشی از حوادث در سنین بزرگسالی هم ایجاد می‌شوند. این عقده‌ها تنها از زمان طفولیت سرچشمه نمی‌گیرند و حتماً لازم نیست که از زمان کودکی شکل گرفته باشند.

چنین بیماری  در مواقع خاصی از شرایط بحرانی زندگی به طور تصادفی خود را هیپنوتیزم کرده است و به طور اتفاقی یک «سد مغزی» برای خودش ایجاد کرده است. بدین معنی که با متمرکز کردن مغز خودش روی عقیده و ایده درونی خودش، قادر نیست که مغز خود را درباره افکار دیگری متمرکز نماید.

ادامه دارد…(بخش فوائد هیپنوتیزم)

مطالب مرتبط

دیدگاه های این نوشته

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .