اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » شعور باطن » نشان دادن خلاف تمایلات,جانشین سازی

نشان دادن خلاف تمایلات,جانشین سازی

نشان دادن خلاف تمایلات,جانشین سازی

 

دفاع دوم- نشان دادن خلاف تمایلات

حجــاب چهره جـان مــی شود غبار تنم             

خوشا دمی که از این چهره پرده برفکنم

گربه دستش به گوشت نمی رسد می گوید بو می دهد.

احمد تمایلات شدید جنسی دارد، ولی تظاهر به مذهبی بودن می کند.

جعفر به شدت میهن را دوست دارد، وانمود می کند که از او بدش می آید .

هر سه مثال بالا نمونه ای از یک نوع طرز ساز و کار دفاعی در خلاف جهت است.

سامرست موام داستانی دارد به اسم «باران» که قهرمان داستان کشیشی است که به زنی زیبا بر می خورد و سعی می کند خود را نسبت به آن زن بی اعتنا و بی میل نشان دهد و حال آن که نسبت به او تمایل شدید داشته است و برای این که جلوی این تمایل شدید را بگیرد بیشتر به آن زن زیبا خصومت و دشمنی می کرده و سعی می کرده که او را اذیت و آزار کند، اما بالاخره مجبور می شود که به او اظهار عشق نماید.

نتیجه:

از این گفتگوهای بالا نتیجه می گیریم که گاهی انسان برای اینکه تمایلاتی را که دارد بروز ندهد عکس آن را بروز می دهد این شکل ساز و کار دفاعی در زندگی روزانه در وابط عشقی خانواده ها زیاد مشاهده می شود یعنی گاهی بی اعتنایی پسر یا دختر نسبت به یکدیگر یک نوع عشق و علاقه مبدل باطنی است به گفته شعر معروف سعدی.

دل و جانم به تو مایل، نظر در چپ و راست         

تــا حـــریفــان نگوینــد کــه تو منظور مکنی

باز هم نباید فراموش کرد که این دفاع ها اغلب آگاهانه نیست و شخص تصور می کند واقعی است مثلآً – کشیش، در ابتدا ممکن است واقعاً تصور کند که از زن زیبا بدش می آید.

 

دفاع نوع سوم- جانشین سازی

شهرام درطفولیت پستان می مکد، ولی بعد پستانک را جانشین آن کرد و بعد از مدت کمی جویدن آدامس را جانشین پستانک کرد و حالا نوشیدن مشروب را جانشین همه این ها کرده است.

محمد در طفولیت مادرش را دوست داشت، پس از بلوغ عاشق دختر همسایه شده و محبت او را جانشین عشق و محبت نسبت به مادر کرده است.

سهراب در طفولیت گاز می گرفت، پاره می کرد ولی حالا تماشای مسابقات بکس را جانشین زد و خوردهای زمان طفولیت خود کرده است، همه مردم وقتی فیلمی را تماشا می کنند. صحنه های مربوطه یا نمایش را جانشین حوادث و تمایلات زندگی گذشته خود می کنند و بدین شکل مقدار زیادی از انرژی عصبی آن ها دفع می شود و این عمل جلو ارتکاب بسیاری از جرائم و انقلابات و عصیان ها را می گیرد.

عده زیادی بلکه اکثریت در ایران شوخی ها و متلک ها را جانشین گفتن حقایق می کنند، هنگام مستی این قبیل شوخی ها بیشتر دیده می شود و بعد هم گفته می شود که «رفیق نرنجی من شوخی کردم» ولی این متلک ها و شوخی های لفظی نباید سرسری گرفته شود، بلکه حقیقت قطعی و مسلم است که دوست شما یا طرف مقابل شما هر کس که باشد تمایلات و نیت و مقاصد باطنی خود را به شما می گوید.

معالجه روانی کودکان از طریق دفاع جانشین

کودکان عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌ها را جانشین پدر و مادر و دوستان یا دشمنان خود می‌نمایند عروسکی را نوازش می‌کنند و عروسک دیگری را می‌زنند و تنبیه می‌کنند و بر سرش داد می‌زنند و بدین وسیله امیال سرکوفته و عقده‌های کودکان گشوده می‌شود و روحیه آن‌ها متعادل می‌گردد و از اضطرابات و ناراحتی های روانی خلاص می شوند.

روانکاوان در این خصوص آزمایش های زیادی کرده اند و از این طریق معالجه نتایج نیکویی گرفته اند.

ادامه دارد. . . (بخش شعور باطن)

 

مطالب مرتبط

دیدگاه های این نوشته

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .