اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » سیر قهقرایی » نظریه دانشمندان نسبت به سیر قهقرایی

نظریه دانشمندان نسبت به سیر قهقرایی

نظریه دانشمندان نسبت به سیر قهقرایی

نظر پروفسور «کالوین-س هالی»

    پروفسور کالوین.س هال استاد روانشناسی دانشگاه«وسترن رزرو» آمریکا می­گوید شخصی که به سن معینی از رشد رسیده، ممکن است بنا به عللی به دوره­های پیشین خود برگردد. این حالت را بازگشت یا رجعت می­گوییم. مثلاً زن جوانی که بعد از اولین دعوا با شوهرش ناراحت و پریشان شده است ممکن است به راحتی و آسایش خانه پدر برگردد. کسی که از دنیا بدی دیده است ممکن است به دنیای تنهایی و رویایی پناه ببرد.

برخی اشخاص به علت این که تحمل فشار واقعیت زندگی را ندارند به گذشته خود، یعنی به دوران کودکی رجعت می­کنند، و کارهای کودکانه انجام می­دهند مثلاً ناخن خود را می­جوند، دست در بینی می­کنند، مثل بچه حرف می­زند، قانون­شکنی می­کنند، پرخوری می­کنند، دارایی خود را از بین می­برند، استمناء می­کنند، آدامس و تنباکو می­جوند، مثل کودکان لباس می­­پوشند، سریع و بی­پروا رانندگی می­کنند، چرت می­زنند، زد و خورد می­کنند، خیال بافی می­کنند جلو آیینه خودآرائی می­کنند، مانند دوران کودکی مردم­ آزاری می­کنند و هزار و یک عمل کودکانه انجام می­دهند، رؤیا نمونه زیبایی از رجعت است که شخص با فرو رفتن در تخیلات غیرواقعی لذت می­برد.

هیپنوتیزم کامل­ترین شکل «رجعت» است، زیرا به محض شروع هیپنوتیزم «رجعت» شروع می­شود و ثانیه به ثانیه بیشتر به عمق گذشته فرو می­رود و آزاد و آماده است که هر کار کودکانه را که به او دستور می­دهد انجام دهد. نظیر آزمایش بالا که الکس ۲۱ ساله تبدیل به کودک یک ساله شد.

نظریه فنیشل درباره «بازگشت»

فنیشل روانپزشک بزرگ معاصر معتقد است که حالات به خصوصی می­دهد، نظیر به هم خوردن تعادل و توازن بدن، دور شدن تدریجی از واقعیت، مراحل مختلف «رجعت» را نشان می­دهد.

افراد در حال بیداری و خودآگاهی، خود را کنترل می­کنند. و جلو ظاهر شدن تمایلات جنسی «لی بیدو» یا همان «نهاد» را می­گیرند ولی در حال هیپنوز که خود و «فراخود» جای خود را به «نهاد» می­سپارند، و در نتیجه ساز و کارهای دفاعی ضغیف می شوند، انگیزه­های «لی بیدو» و به خصوص تمایلات جنسی آشکار می­شوند و باعث خجلت و ناراحتی خواب شونده می­شوند.

«فنیشل» نتیجه می­گیرد که ممکن است یکی از علل این که برخی از اشخاص استعداد هیپنوتیزم شدن ندارند، این است که «خود» و «فراخود» آن ها متحد شده و اجازه حالت بی خبری و ناخودآگاهی به شخص نمی­دهند در نتیجه سوژه به خواب نمی­رود.

گفتار فلسین شاله

فلسین شاله در کتابی که درباره فروید نوشته متذکر شده که: «رجعت» عبارت از برگشت تمایل به یک مرحله قبلی می­باشد این قضیه هنگامی حادث می­شود که تمایل هنگام اجرای قصد با موانع خارجی یعنی «فراخود» برخورد کند. برای این که گفته خوب روشن شود مثالی می­زنیم تیمور با دختری دوست بود، ولی روزی دختر بسیار زیبایی را می­بیند، به دنبال این دختر زیبا می­رود هفته­ ها و ماه­ها وقت خود را تلف می­کند ولی به وصال دختر نمی­رسد لذا تمایلش در اثر نرسیدن به وصال دختر سرکوبیده می­شود ولی تیمور دوباره به یاد دوست دختر سابقش می­افتد و دوباره به سوی دوستی گذشته مراجعت می­کند.

فروید رجعت را یک نوع بازگشت به حال توحس انسان های اولیه می­داند بدین معنی که انسان شکل تکامل یافته حیوانات وحشی میلیون­ها سال قبل است و انسان­های اولیه که شبیه حیوانات بودند عبارت از «نهاد» یا «لی بیدوی» خالص بودند بنابراین معنی رجعت یعنی بازگشت به حال «لی بیدوی» خالص که به شکل خیالات و تصورات در بیداری و در خواب ظاهر می­شود. در تأیید این عقیده نیچه فیلسوف آلمانی می­گوید:

«انسان امروز در حال خواب چون مردم وحشی ادوار قبل فکر می­کند»

فروید درباره رجعت بیشتر صحبت می­کند و خواب را یک نوع بازگشت به گذشته می­داند و می­ گوید:«انسان قبل از تولد و در رحم مادر آرام و آسوده بوده است، و وقتی متولد می­شود سراسر زندگی را پر از رنج و زحمت می‌یابد بنابراین ناخودآگاه مایل به بازگشت  به جا و حالتی است که در آن جا در آن حال اسوده و بی­زحمت باشد و خواب همان حالت بی خبری آسودگی است، اغلب مردم هنگام خواب خود را جمع می­کنند و به حالتی در می­آورند که در زهدان مادر داشته­ اند.

نظریه دکتر مایرز- دکتر مایرز بزرگ­ترین هیپنوتیزور و روانپزشک معاصر که هزاران نفر را تا کنون از طریق هیپنوتیزم معالجه کرده و در حال حاضر نیز همه­ روزه عده­ ای از بیماران روانی را  از طریق هیپنوز معالجه می­کند در کتاب هفتصد صفحه­ ای خود تحت عنوان «هیپنوتیزم در خدمت پزشکی» می­نویسد هیپنوز(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) عبارت از برگشت به صورت ابتدایی­ تری از عمل مغزی است که در آن تلقین نقش اساسی را بازی می­کند، هر چیزی اعم از حرف یا عمل هیپنوتیزور که کمک به بازگشت کند در واقع به القاء هیپنوز کمک کرده است… به عنوان مثال سیر قهقرایی در بیماری روانی جنون جوانی به شکل بازگشت به نمونه­ های رفتار به دوران کودکی و خردسالی جلوه­ گر می­شود. به نظر می­رسد که وقتی «فرنزی» هیپنوز را به صورت برگشت به یک رابطه (پدر فرزندی) مورد توجه قرار داد همین نکته را در نظر داشته است».

دکتر مایرز درباره ماهیت قهقرایی هیپنوتیزم مفصل بحث می­کند که ذکر همه آن مطالب این جا خسته­ کننده است.

نتیجه: در این مبحث چنین نتیجه می­گیریم که مکتب روانکاوی معتقد است که هیپنوتیزم یک نوع بازگشت به دنیای ضمیر ناخودآگاه گذشته است.

ادامه دارد…(بخش سیر قهقرایی)

مطالب مرتبط

دیدگاه های این نوشته

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .