اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » فوائد هیپنوتیزم » هیپنوتیزم در خدمت هنر

هیپنوتیزم در خدمت هنر

هیپنوتیزم در خدمت هنر

هیپنوتیزم در خدمت هنر! …

از الکساندر تسپیکو:

تا به حال، لابد شنیده‌اید که از علم متافیزیک «هیپنوتیزم» در راه درمان بیماری‌های روانی استفاده می‌کنند اما بی‌شک هرگز نشنیده‌اید که از این علم ویژه در راه هنر و به وجود آوردن هنرمندان تازه استفاده می‌شود. در آنچه می‌خوانید از این تجربه تازه علمی که حاصل کار دانشمندان شورویست سخن رفته است. دخترک باور نمی‌کرد که آن نقاشی جالب کار خود اوست چون هرگز سابقه نقاشی کردن نداشت و به قول خودش حتی نمی‌توانست یک خط راست را به درستی روی کاغذ بکشد. راستش را بخواهید من هم که شاهد ماجرا بودم به سختی دچار حیرت شده بودم. به دخترک قلم و کاغذی دادند و سپس دکتر «ولادیمیر رایکوف» دستهایش را در برابر صورت دخترک به حرکت در آورد و پس راز خ واندن چیزهایی که زیر لب ادا شد به دخترک گفت: «تو ایلیاریین هستی، هیچ چیز نباید آرامشو  تمرکز فکری تو را مختل کند. تو اینک در خواب عمیقی فرو رفته‌ای. عمیق و عمیق‌تر حالا خوب به حرف‌های من گوش بده تو باید  طرحی از چهره ان مرد بکشی.»

لحن سحرکننده کدتر «رایکوف» بلادرنگ تأثیر خودش را کرد وقلمی که در دست دخترک بود به آرامی در روی کاغذ به حرکت درآمد. چند دقیقه‌ای بعد خطوط اصلی طرح صورت یک مرد روی کاغذ نقش شد. دخترک خود نمی‌دانست چه می‌کند اما ما که شاهد این  ماجرای شگفت‌آور بودیم به وضوح می‌دیدیم که  او چه می کند. تمام وجود دخترک فقط متوجه یک چیز بود: نقاشی کردن آن هم مثل «رپین» نقاش بزرگ روسی که تا اوایل قرن حاضر در قید حیات بود.

بعد از این نمایش بغایت حیرت‌انگیز، من از دکتر«رایکوف» درباره امکانات یادگیری نقاشی از طریق هیپنوتیزم سوالاتی کردم و او جواب داد: از  طریق هیپنوتیزم برخلاف دیگر زمینه‌های روانکاوی می‌توان قدرت‌های خلاقه شخصی را بی‌آنکه حواسش دچار انحراف شود به کار انداخت. به تعبیری دیگر ما متوجه شدیم که قدرت‌های خلاقه بشر غالب اوقات می‌توانند از طریق هیپنوتیزم نمود کنند. در افراد مختلف قدرت‌های خلاقه‌ای موجود است که اگر تمامی حواس شخص بدان‌ها معطوف گردد به کار می‌افتد و نتایج درخشانی به بار می‌آورند. من از دکتر پرسیدم: توضیحی درباره آزمایشات خود بدهید و ضمناً بگویید چگونه افراد را به نشان دادن قدرت‌های خلاقه خود رهنمون می‌شوید؟

دکتر پاسخ داد: بیست دانشجو در یک سری آزمایش برای به کار انداختن قدرت خلاقه خود در زمینه نقاشی از طریق هیپنوتیزم شرکت کردند.

پیش از این آزمایشات هیچ کدام از آنها به طور جدی نقاشی نکرده بودند و حتی بعضی از آنها اصولاً نقاشی را دوست نداشتند. تعداد جلسات آزمایشی از ۵ تا ۲۰ جلسه بود و این به خاطر آن بود که قدرت‌های خلاقه دانشجویان در زمینه نقاشی متفاوت بود. در طی جلسات آزمایش طبیعتاً هر چه روی موضوع تکیه بیشتری می‌شد نتیجه حاصله بهتر می‌نمود اما در هر مورد اگر وقت کافی مصرف می شد پیشرفت به محدوده‌های بهتری می‌رسید.

بسیاریاز داوطلبان پس از چند  جلسه  آزمایش سخت به نقاشی علاقه‌مند می‌شدند و احساس می کردند که حتی میل دارند در خانه هم به کار نقاشی  بپردازند و در بعضی‌ها نیز به طور کلی اشتغال ذهنی را سبب گردید. یکی از داوطلبان پس از چند جلسه آزمایش متوجه شد که به هیچ چیز جز نقاشی نمی‌تواند بیاندیشد و تمام وقتش را صرف نقاشی می‌کرد.

هنر نقاشی با هیپنوتیزم

هنر نقاشی با هیپنوتیزم

این داوطلب که دختریست به نام «آلاشا»  خیلی زود در زمینه نقاشی پیشرفت کرد و حتی تکنیک تازه‌ای در نقاشی به وجود آورد.

بعد از آزمایشات چه اتفاقی افتاد؟ اصولاً قدرت تازه یافته شده در شخص یا اشخاص مورد نظر تثبیت می‌گردد یا نه؟

بعد از چند جلسه آزمایش، این قدرت خلاقه که در یک حالت ناخودآگاه وجود دارد، به صورت یک دانایی خودآگاهانه در شخص تجلی می‌کند. به عبارت دیگر چیزی که تا پیش از آزمایشات در سطح ضمیر نابخود شخص بوده در سطح ضمیر روشن می‌آید و چیزی می‌شود مثل(سایت هیپنوتیسم دات ای آر) افکار شخص. معمولاً قدرت‌های خلاقه پس از ۹ یا ۱۰ جلسه هیپنوتیزم به سطح ضمیر روشن می‌آید و بعد طی حالات ناشی از هیپنوتیزم به صورت چیزی آگاهانه در شخص بروز می‌نماید. در چنین موقعی مطمئناً بدون آنکه خاطره‌ای در نمود آن تأثیر داشته باشد، شخص قدرت تازه‌ای در خود می‌یابد. احساس می‌کند که به او یاد داده‌اند چگونه موجود خلاقی باشد. این از نقطه نظر روانی اهمیت فراوانی دارد چون فرد مورد آزمایش را قادر می‌سازد که پس از طی جلسات آزمایش نقاشی‌های بسیار بسیار خوب و جالب به وجود آورد.

ما در طول آزمایشات، داوطلبان را از نظر پزشکی تحت نظر داشتیم و پیش از قبول آنها برای انجام آزمایشات نیز معاینات دقیقی به عمل می‌آوردیم. در آزمایشات ما هیچ کس دچار ناراحتی نشد. گاه که شخص داوطلب طی آزمایش اظهار می‌کرد که مثلاً دچار سردرد شده است فوراً آزمایش را قطع و به او فرصت استراحت می‌دادیم.

بدین‌گونه تجربه جدیدی در زمینه علم ماوراء الطبیعه «هیپنوتیزم» در شوروی به عمل آمده که بی‌شک می‌تواند در زندگی مردمان قرن بیستم تأثیرات فراوانی بگذارد.

از این رهگذر بشر به قدرت‌های خلاقه خود پی می‌برد و استعدادهای پنهانی‌اش را به کار می‌گیرد.

ادامه دارد…(بخش فوائد هیپنوتیزم)

مطالب مرتبط

دیدگاه های این نوشته

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .