اوقات شرعی به افق شهرها


خانه » فوائد هیپنوتیزم » پی‌پریشانی‌ها یا نورزها

پی‌پریشانی‌ها یا نورزها

پی‌پریشانی‌ها یا نورزها

هر که شور من بدید، از دست شد

گرچه بس هوشیار آمد، مست شد

۲- پی‌پریشانی‌ها: اجازه بفرمایید تعریف «پی‌پریشانی‌ها» را با داستان بیماری «پرسشانی» خانم «باربارا» آغاز کنیم:

«لسلی لوکرون» در کتاب «اتو هیپنوتیزم» می‌نویسد: دختری به نام «باربارا» بیست و یک ساله، مدت یک سال بود که ازدواج کرده بود، شوهرش تحصیلات عالی دانشگاهی داشت، ولی تحصیلات دختر مقدماتی بود بنابراین همیشه سرافکنده و خجول بود و احساس خودکم‌بینی می‌کرد و اعتماد به نفس نداشت، در نتیجه به مرور دچار سردرد شدید شده بود، گرچه از بستری شدن خودداری می‌کرد ولی این سردرد در تمام روز او را شکنجه و عذاب می‌داد. گرچه با خوردن داروهایی موقتاً سردرش تسکین می‌یافت ولی سردرد به کلی از بین نمی‌رفت … پزشک خانواده نیز  آزمایشات زیادی به عمل آورده، حتی تست‌های عصبی هم انجام داده بود ولی موفق به کشف اساسی علت بیماری نشده بود، به ناچار پس از مدتی سرگردانی  این دختر خانم به دکتر «لسلی لوکرون» متخصص بزرگ هیپنوتیزم مراجعه و معالجه می‌شود. این دختر خانم ناخودآگاه سردرد را وسیله جذب محبت اولیاء و شوهرش قرار داده بود تا احساس خودکم‌بینی را در وجود خود جابه‌جا کند.

وقتی افراد از اجتماع با حوادث و وقایع گوناگون برخورد می‌کنند در  «ناخودآگاهی» آنها بین «نهاد» و «او» و «من برتر» کشمکش شروع می‌شود و اگر این تعارض در جهت صحیح اجتماعی حل نشود راه ناصواب و ناصحیح انتخاب شده و شخص ممکن است دچار بیماری‌های  مختلف روانی شود. مردی که زنش را دوست ندارد، دچار زخم معده می‌شود، خانمی که نسبت به شوهرش حسادت می‌کند دچار ضعف حافظه و سردرد می‌گردد. مردی که در فعالیت‌های اجتماعی شکست می خورد دچار غم و اندوه و حرمان شده و گوشه‌گیر و بدون فعالیت می شود، به گفته برخی از روانشناسان بزرگ، هنر و ادبیات جلوه‌های رنگارنگ بیماری‌های «پی‌پریشانی»‌یا همان «نورز» است که در این خصوص در صفحات بعد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تعریف پی‌پریشانی‌ها یا (نورزها): با تعریف بیماری بالا تا حدودی متوجه شدید که منظور از بیماری‌های «پی‌پریشانی» چیست؟ و حالا ببینیم تعاریف علمی و کلاسیک پی‌پریشانی‌ها چیست؟ و دانسمندان روانپزشک این قبیل بیماری‌ها را چگونه تعریف می‌کنند.

بنا به تعریف کتاب فرهنگ لغات و اصطلاحات روانپزشکی «پی‌پریشانی» یا «نورز» نام یکی از دو گروه بیماری روانی مهم است که به صورت ناسازگاری‌های هیجانی به علت وجود منازعات حل نشده در شعور تاریک انسان عارض می‌شود و ناتوانی و ضعف و عدم کمال شخصیت در بروز اختلال نقش اساسی دارد.

گرچه بیماری «نورز» یا «پی‌پریشانی» وخامت و شدت «پسیکوز» یا «روان‌پریشانی» را نداشته و شخصی که مبتلا به آن است تماس با دنیا و واقعیت را چندان از دست نمی‌دهد، ولی جریان فکر و قضاوت ممکن است در «نورز» آسیب ببیند و به طور خلاصه می‌شود گفت بیماری پی‌پریشانی ناشی از آن جد و جهدی است (سایت هیپنوتیسم دات آی آر) که شخص به منظور حل منازعات هیجانی انباشته در شعور تاریک خود به عمل می‌آورد و این سعی و کوشش به نحوی انجام می‌شود که از سودمند بودن و موثر واقع شدن فعالیت‌های شخصی در زندگی می‌کاهد و یا در جهات نامناسبی به طور افراطی و غیر ارادی پیشروی می‌کند.

بنا به تعریف مولفین دیگر: «نورزها» به یک دسته از بیماری‌های روانی اطلاق می‌شوند که به عاطفه و احساس و اخلاق و عادات اجتماعی انسان آسیب می‌رساند و شخص را عجیب- غیرعادی- بی‌موازنه و نامتعادل بار می‌آورد.   

«نورزها» روخ سازگاری انسان را با مردم و جامعه‌ای که در آن زیست می‌کنند پریشان می‌سازند.

مرا دردی است کز داروی راحت بیش می‌گردد

فلک بیهــوده بــر گـرد دکــان خویش می‌گــردد

از نقطه نظر «روانکاوی» این بیماری از کشمکش بین «لی‌بیدو» یا همان قوای غریزی و «من» از یکسو و «من برتر» که همان سنت‌ها و اصول اجتماعی و اخلاقی و قوانین جهانی خارج از سوی دیگر باشد به وجود می‌آید.

11

به این تصویر نگاه کنید، اگر «من برتر» را به یک ماشین و «او» و «من» را به یک ماشین دیگر تشبیه کنیم، برخورد و تصادف آنها نقص و بیماری «نورز» می‌باشد.

 اضطراب محصول این کشمکش‌ها و هسته اصلی «نورز» است و در حقیقت «نورز»  تلاشی برای رهایی از این اضطراب روانی است.

بیمار بر آنچه که در درونش می‌گذرد شاعر و از تغییرات نامناسبی که در رفتار و سلوک و مناسبات اجتماعی او پیش می‌آید نگران است.

هنرمند و رقاصه پیر از این که معرف شخصیت قبلی خود و پاسخگوی سالم توقعات مردم و جامعه نیست رنج فراوان می‌برد و دچار «نورز» می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه های این نوشته

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

تبلیغات

inapply team | All Rights Reserved - © 2012

باز نشر مطالب هیپنوتیسم دات آی آر تنها با ذکر نام و آدرس سايت مجاز مي باشد .