ارسال توسط حمید آذر در مارس - 6 - 2013 دیدگاه‌ها خاموش

حالات مختلف هيپنوتيزم

در سال 1862 دكتر “شارگو” در سرويس بيماري‌هاي صرعي و  هيستريكي  و جنون بيمارستان ساپتريه، پس ازمطالعه و تجربياتي روي بيماران نتيجه گرفت كه به وسيله هيپنوتيزم مي‌توان اين نوع بيماران را بخصوص اشخاص هيستريكي را معالجه نمود. در اين مكتب كه اساس آن را شارگو بنا نهاده، سه حالت مختلف لتارژي، كاتالپسي و سمنامبول مشخص گرديده است ولي پرفسور “برنهايم” باني مكتب نانسي، نه حالت مختلف را  تشخيص و به شرح زير توصيف مي‌نمايد.

1-  خواب خيلي سبك: در اين حالت اگر به معمول تلقين شود كه نمي‌تواند پلك چشم‌هايش را باز  نمايد با مختصر تلاشي موفق به باز كردن آنها خواهد شد،به عبارت ديگر در اين حالت معمول كاملاً در خواب نبوده آثاري از كاتالپسي و سمنامبول، آنستزي و آلوسيناسيون مشاهده نمي‌گردد.

2-  خواب سبك: در اين حالت با تلقين اين‌كه چشم‌هاي شما بسته شده و قادر  به باز كردن پلك‌ها نيستيد، معمول نخواهد توانست آنها را باز كند، اين حالت با حالت اولي چندان فرق ندارد فقط در اين خواب معمول  مسلول‌الاراده است.

3-  خواب سنگين: در اين حالت معمول يك درجه به حالت كاتالپسي  نزديك‌تر شده كاملاً در خواب است هر حالت سختي را قبول و انجام مي‌دهد.

4-  خواب سنگين‌تر: حالت كاتالپسي در اين حالت بيشتر نمايان است. اگر دست معمول را چند بار به دور خود بچرخانند، بودن اراده به چرخش ادامه داده و قادر به نگاه داشتن آن نخواهد بود.

5-  خواب خيلي سنگين: اين حالت همان خواب كاتالپسي است كه بعداً شرح آن خواهد آمد.

6-  سمنامبول خيلي سبك: در اين درجه از خواب، در معمول حالت تلقين‌پذيري زياد بوده اراده وي همانا اراده عامل مي‌باشد. حالت آلوسيناسيون سایت هیپنوتیسم دات آی آر در اين خواب نمايان است، هر كاري را كه در عالم خواب انجام دهد پس از بيداري به خاطر مي‌آورد، كاملاً تلقينات عامل را بي‌كم و كاست قبول و انجام مي‌دهد.

7-  سمنامبول سبك: اين حالت سنگين‌تر از حالت قبلي است. معمول هر كاري كه انجام مي دهد پس از بيداري به خاطرش  باقي نمي‌ماند همه را فراموش مي كند. در اين درجه حالت آنستزي يعني بي‌حسي مشاهده  شده و معمول حركات غير اختياري از خود نشان مي‌دهد.

8-  سمنامبول سنگين حالت آلوسيناسيون يعني خرافه ديده مي‌شود تا معمول در خواب  است، اين آثار در وي كاملاً نمايان مي‌باشد.

9-  سمنامبول خيلي سنگين: اين حالت  آخرين مرحله‌اي است كه مكتب نانسي قبول دارد. در ان مي‌توان تلقيناتي براي آتيه انجام داد تا در موعد معين معمول آن را به كار بندد، اين درجه از خواب براي معالجه امراض  و تداوي روحي و ترك عادات بد، بهترين حالت محسوب است.

هر كار سختي را در سمنامبول خيلي سنگين مي‌توان با معمول انجام داد. هر نوع خيال و وهم را در برابر چشمان وي  مجسم نموده ولي بايد قبول كرد كه اين تقسيمات كاملاً نظري  بوده مي‌توان خواب‌هاي سنگين و سبك و حالات مختلف بر آن افزود در صورتي كه حالات سه‌گانه كانالپسي، لتارژي و سمنامبول تقسيمات مكتب سالپتريه كاملاً از همديگر مشخص بوده و قابل تطبيق و مطالعه مي‌باشد.

ادامه دارد…(بخش دگر هیپنوتیزم)

دسته بندی: دگر هیپنوتیزم

نظرات بسته شده است.

پست های ویژه

دانلود موزیک مدیتیشن نسخه اول

دانلود موزیک مدی

دانلود موزیک مدیتیشن نسخه اول اورجینال موسیقی یک داروی قدرتمند است که می‌تواند باعث ایجاد شادی ...

دانلود موزیک ریلکسیشن,دانلود موزیک ریلکس,دانلود موزیک ریلکس کننده,دانلود موزیک ریلکسی

دانلود ریلکس موز

دانلود ریلکس موزیک اورجینال-مجموعه اول   رموز زیبایی و مقابله با پیری با گوش دادن به موزیک ...

نمایش حرکات یوگا توسط استاد باباجی

نمایش حرکات یوگا

نمایش حرکات یوگا توسط استاد صد ساله باباجی   این مجموعه که در یک دی وی دی  ...

دانلود کتاب روش درس خواندن

دانلود کتاب روشه

دانلود کتاب تکنیک های درس خواندن     این کتاب به دانش آموزانی تقدیم میشود که با یک ...

تله کینزی

دانلود کتاب حرکت

دانلود کتاب حرکت اشیاء با نیروی ذهن تحقیقات علمی در مورد پدیده های عجیب درا ین کتاب ...

تبلیغات